بین المللی

بن سلمان واسطه آزادی اسرای اوکراینی شد

وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، روسیه ۱۰ تن از اسرای خارجی تحت بازداشت خود را که در جریان جنگ برای اوکراین دستگیر شده بودند، با میانجیگری ولیعهد این کشور آزاد کرد.

به گزارش توانا، به نقل از سایت النشره، وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: با تلاش‌های مستمر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و رایزنی‌های او با کشورهای مربوطه، ۱۰ تن از اسرای خارجی روسیه از کشورهای مراکش، آمریکا، انگلیس، سوئد و کرواسی در چارچوب یک عملیات تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین آزاد شدند.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود آورده است: مسؤولان مربوطه در عربستان این اسرا را تحویل گرفته و از روسیه به عربستان انتقال داده و کارهای مربوط به بازگشت به کشورهایشان را انجام دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسؤول عربستانی اعلام کرد: هواپیمای حامل این اسرا چهارشنبه در عربستان به زمین نشست.

وزارت خارجه عربستان در ادامه بیانیه خود از دولت‌های روسیه و اوکراین بابت همکاری‌هایشان برای آزادی اسرا تقدیر و تشکر کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان نیز در تماس‌های تلفنی که با همتایان آمریکایی، کروات، سوئدی و انگلیسی خود به آنها اعلام کرد که بن سلمان بر حفظ امنیت و سلامت اسرایی که عربستان از روسیه تحویل گرفته تاکید دارد.

بن فرحان در ادامه به وزرای خارجه این کشورها درباره سلامت اسرای آزاد شده، اطمینان داد و تاکید کرد: مقامات سعودی در تلاش هستند هرچه سریع‌تر آنها را به کشورهایشان بازگردانند.

پیشتر ولیعهد عربستان در دیدار با مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تاکید کرده بود که “ریاض از تمامی اقدامات بین‌المللی با هدف حل سیاسی بحران اوکراین حمایت می‌کند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا