بین المللی

تعطیلی رآکتور هسته ای بلژیک

بلژیک امروز (جمعه) در حالی تصمیم خود را برای تعطیلی یک راکتورهای هسته‌ای اجرا می‌کند که این اقدام با توجه با افزایش قابل توجه بهای انرژی در اروپا با تردید مواجه است.

به گزارش  توانا از روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، خروج راکتور هسته ای «دوئل» از سال ۲۰۰۳ برنامه ریزی شده بود و این نخستین راکتور بلژیک است که از برنامه هسته ای این کشور خارج می شود. اما وضعیت به وجود  آمده از افزایش بهای انرژی در اروپا در سایه جنگ اوکراین، تردیدهایی را در مورد درستی این تصمیم به وجود آورده و نظرهای مخالف بسیاری را برانگیخته است.
اوپراتور انرژی (انژی) قرار است امشب ساعت ۲۱ به وقت محلی یکی از چهار راکتور نیروگاه هسته ای دوئل در بندر آنور (Anvers) در شمال بلژیک را از شبکه خارج کند. این امر تولید برق این کشور را ۱۰ درصد کاهش خواهد داد.
دولت بلژیک در چارچوب برنامه ای بلند مدت قرار است فعالیت هفت رآکتور هسته ای را تا سال ۲۰۲۷ متوقف کند . این رآکتورها تقریبا نیمی از برق این کشور را تامین می کنند.
بر پایه این گزارش، با این حال با نزدیک شدن به سررسید زمان اجرا، به نظر می رسد که شک و تردید در دولت فدرال که در این موضوع اختلاف نظر دارند افزایش یافته است چرا که افزایش هزینه های انرژی، خانواده ها و مشاغل را تحت فشار قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا