بین المللی

تاکید لاوروف وکوترش بر انتقال کامل غلات

وزارت خارجه روسیه امروز (جمعه) اعلام کرد، لاوروف و گوترش درباره معامله غلات دریای سیاه صحبت و بر ضرورت اجرای کامل آن تاکید کردند.

به گزارش توانا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در پی دیدار بین سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد، اعلام کرد: آنها درباره تحقق توافق‌های استانبول در صادرات تولیدات محصولات غذایی اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه و همچنین صادرات بی قید و شرط تولیدات کشاورزی و کودها از روسیه گفت‌وگو کردند.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: دو طرف همچنین بر ضرورت تضمین تحقق کامل این معامله تاکید داشتند و درباره همکاری بین روسیه و سازمان ملل و همچنین ابتکارعمل‌های ویژه برای بهبود و ارتقای تاثیر پذیری این نهاد بین‌المللی و دبیرخانه آن صحبت کردند.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد: دو طرف همچنین بر تعهد مشترک برای حفظ نقش هماهنگ کننده کلیدی این نهاد بین‌المللی تاکید کردند که فعالیت‌هایش باید بر مبنای اهداف و اصول قانونی شامل برابری حاکمیتی تمامی کشورهای عضو سازمان ملل باشد.

۲۲ ژوئیه سال جاری میلادی، روسیه به همراه ترکیه و اوکراین ابتکارعمل با میانجی گری سازمان ملل را برای ایجاد یک کریدور دریایی بشردوستانه برای کشتی‌های حامل مواد غذایی و کودهای کشاورزی از دریای سیاه امضا کردند.

سه بندر اوکراین شامل اودسا، چورنومورسک و یوژنه برای صادرات این محصولات کشاورزی بازگشایی شدند. مرکز هماهنگ کننده مشترک مستقر در استانبول برای نظارت بر تحقق این ابتکارعمل ایجاد شد که شامل تضمین عدم حمل کالاهای بدون مجوز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا