گزارش

يک سفر و هزار برکت براي کهگيلويه و بويراحمد

مجموع راه هاي روستايي و فرعي پيش از انقلاب در کهگيلويه و بويراحمد ۸۰۰ كيلومتر بود كه تمامي اين محورها خاكي بودند. اما امروز بيش از پنج هزار و ۹۴۰ كيلومتر راه آسفالت با رعايت استانداردها و مسائل ايمني در استان احداث شده است. با توجه به شرايط توپوگرافي و هزينه هاي بالاي احداث راه در كهگيلويه و بويراحمد اين کار يکي از سخت ترين اقدامات براي نظام به شمار مي آمد. اما فراموش نمي کنيم سفر مقام معظم رهبري در سال ۷۳ به اين استان را که به برکت آن توجه ويژه اي به مبحث راه هاي ارتباطي شد.

 

حوريه ملکي – توانا: کهگيلويه و بويراحمد از جمله استان هايي است که هميشه از يک فقر نسبي رنج مي برده و اين مورد در زمان طاغوت بيش از هر زمان ديگري به چشم مي خورد.
با گذري بر دوران پيش از انقلاب مشخص مي شود اين استان فراز و نشیب های زیادی داشته و در آن زمان کمترین میزان توسعه و پیشرفت را به خود ديده است.
در دوران رضاشاه، به طور کلی استانی به نام کهگیلویه و بویراحمد وجود نداشت و این منطقه تحت حاکمیت استان هایي نظیر فارس و خوزستان اداره می شد.
در آن زمان مردم این نقطه از زاگرس در محرومیت و سختی حاصل از فقر زندگی مي کردند و همین مسائل سبب اعتراض آنها به رژیم شد و بعدها آثار آن در سقوط محمدرضا بيش از پيش نمایان شد.
با وقوع انقلاب و حاکميت جمهوري اسلامي روند محرومیت زدایی ها در عرصه های مختلف آغاز شد که پیشرفت ها در عرصه علم و آموزش بسيار حائز اهميت است.

هزاران برکت در يک سفر مقام معظم رهبري

از ديگر دستاوردهای انقلاب اسلامی در کهگيلويه و بويراحمد، برخورداری بسیاری از روستاهای آن از نعمت آب آشامیدنی سالم، برق و گاز است.
به طوري که بعد از 43 سال، بیش از 94 درصد از روستاهای استان دارای گاز طبیعی و همه روستاهاي بالای بیست خانوار از نعمت برق و آب آشامیدنی سالم برخوردارند.
وقتي مي توانيم به ارزش اين آمار و ارقام پي ببريم که بدانيم قبل از انقلاب بسیاری از روستاها و روستائیان در محرومیت صددرصدی به سر مي بردند.
در آن زمان حتي يك كيلومتر راه آسفالت در كهگيلويه و بويراحمد وجود نداشت. هيچ گونه توسعه زيرساختي در حوزه بهداشت و درمان، حمل و نقل جاده اي، آموزش و عمران شهري انجام نشده بود.
مجموع راه هاي روستايي و فرعي پيش از انقلاب ۸۰۰ كيلومتر بود كه تمامي اين محورها خاكي بودند. اما امروز بيش از پنج هزار و ۹۴۰ كيلومتر راه آسفالت با رعايت استانداردها و مسائل ايمني در استان احداث شده است.
با توجه به شرايط توپوگرافي و هزينه هاي بالاي احداث راه در كهگيلويه و بويراحمد اين کار يکي از سخت ترين اقدامات براي نظام به شمار مي آمد. اما فراموش نمي کنيم سفر مقام معظم رهبري در سال ۷۳ به اين استان را که به برکت آن توجه ويژه اي به مبحث راه هاي ارتباطي شد.
و بالاترين افتخار و قدرشناسي مردم کهگیلویه و بویراحمد از نظام جمهوري اسلامي همين که یک هزار و 657 شهید را تقدیم انقلاب کرده و همیشه در همه صحنه‌ها در دفاع از نظام پیش قدم بوده و هستند.

90درصد باسواد افتخاري براي استان

در حدود 40 سال پيش هیچ مرکز آموزش عالی در کهگیلویه وبویراحمد وجود نداشت و حالا۴۰ موسسه واحد دانشگاهی با بیش از ۴۰ هزار دانشجو در اين استان مشغول فعاليت و خدمات رساني است.
بر همين اساس و در اين مدت، درصد با سوادی از ۳۱ درصد به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.
مقایسه تعداد دانشجویان، اعضای هیئت علمی و تعداد رشته‌های تحصیلی در مراکز آموزش عالی استان تفاوت وضعیت و روند پيشرفت در اين حوزه را نسبت به سال‌های پس از انقلاب به خوبی نشان می‌دهد.
به عنوان مثال تا پيش از شيوع کرونا که همه کلاس ها حضوري بودند، در دانشگاه یاسوج ۶ هزار و ۱۴۹ دانشجو تحصیل می‌کرد و این دانشگاه دارای ۲۳۰ عضو هیئت علمی و ۱۵۲ رشته تحصیلی بود. البته اين امر همچنان ادامه دارد و به خاطر مجازي بودن سيستم آموزشي، بر تعداد دانشجويان افزوده شده است.
در دانشگاه علوم پزشکی اين منطقه ۲ هزار دانشجو تحصیل می‌کند و ۱۸۰ نفر عضو هیئت علمی بر 24 رشته تحصيلي نظارت دارند.
اگر دانشجويان دانشگاه هاي آزاد، پیام نور، دانشگاه فرهنگیان و علمي کاربردي ها را هم به ارقام بالا اضافه کنيم، آنوقت خيلي راحت تر مي توانيم به ميزان پيشرفت هاي علمي و توجه نظام به بالا بردن تخصص ها در علوم مختلف پي ببريم.
بر اساس تازه‌ترین پژوهش‌های سازمان یونسکو، ایران هفتمین کشور دنیا از نظر دانش نانو تکنولوژی است، دانشی پویا که اساتید و دانشجویان چند دانشگاه در کهگیلویه وبویراحمد نيز بخشی از این بار علمی را به دوش می‌کشند.
امروز کهگیلویه و بویراحمد در مدار توسعه روزافزون قرار گرفته و تقویت استعداد‌های بی‌شمار و غنی در اين منطقه در حوزه‌های مختلف مرهون انقلاب اسلامی بوده و این موضوع واقعیتی غیرقابل کتمان است.

توليد محصولات کشاورزي قدرت مردم را بالا برده

با توجه به اينکه شغل کشاورزي و دامداري يکي از مشاغل غالب در کهگيلويه و بويراحمد به شمار مي آيد، توسعه و تحول در اين عرصه توانسته زندگي ساکنان استان را متحول کند.
بر اساس آمارهاي رسمي، تولید محصولات کشاورزی در اين استان امسال به ۹۷۳هزار تن رسیده که انشالله با همت فعالان و حمايت هاي دولتي فاصله اي با یک میلیون تن ندارد.
با توجه به اینکه بخش کشاورزی با جمعیت ۵۰ هزار خانواری مهمترین حوزه درآمدی مردم این استان محسوب می شود بدون شک افزایش تولید در این بخش نقش مهمی در بهبود وضعیت معیشتی بخش قابل توجهی از خانواده ها دارد.
بي شک احداث باغستان های جدید، توسعه گلخانه ها، افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی، توسعه کشت آبی از مهمترین دلایل رشد میزان تولید محصولات کشاورزی در این منطقه به شمار مي آيد.
بر همين اساس امنیت غذایی، فراهم شدن زمینه خودکفایی و ایجاد فرصت های شغلی از مهمترین مزایای رونق و جهش تولید در صنعت کشاورزي است.
هم اکنون کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در حال عبور از روش سنتی به نوین است که مرسوم شدن آبیاری قطره ای و بارانی یکی از نشانه های کشاورزی نوین در اين استان به شمار مي آيد.
کم شدن زحمت کشاورزان، کاهش هزینه تمام شده محصول و پایدار بودن درآمد از مزیت های این نوع آبیاری عنوان شده است.
طي يک دهه اخير و با استفاده از ماشین های کشاورزی، دوره برداشت کاهش يافته و امکان ۲ دوره کشت در این منطقه فراهم شده است. ضمن اينکه تبدیل مزارع دیم به آبی منجر به افزایش درآمد کشاورزان بوده.
فقط در پيشرفت، توسعه و افزايش ميزان توليدات کشاورزي در کهگيلويه و بويراحمد همين بس که بدانيم میزان تولید محصولات کشاورزی استان در سال جاري نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از ۴۰۰ هزار تن افزایش یافته است. با اين حال توسعه زیرساخت های صنایع تبدیلی از نیازهای حوزه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا