ورزشی

واکنش منفی روسیه به تصمیم یوفا وفیفا

به گزارش توانا، پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تهاجم تمام عیار به اوکراین را از طریق زمین، هوا و دریا آغاز کرد، هیئت حاکمه فوتبال وارد عمل شد.

سازمان‌های دیگر هم اقداماتی را انجام داده‌اند تا روسیه را به‌عنوان تنبیه حمله پوتین به اوکراین، تبدیل به یک منزوی ورزشی و فرهنگی کنند. فینال لیگ قهرمانان اروپا در ماه می از سن‌پترزبورگ به پاریس منتقل شد و مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک که برای سپتامبر در سوچی برنامه ریزی شده بود؛ لغو شد.

کمی بعد فیفا و یوفا اعلام کردند که هیچ دیدار بین المللی در روسیه برگزار نخواهد شد و تیم‌های این کشور باید در زمینی بی طرف بدون پرچم و حتی نام روسیه بازی کنند اما در نهایت شب گذشته سخت‌ترین تصمیم ممکن علیه روسیه اتخاذ شد. تیم ملی روسیه از پلی‌آف جام جهانی کنار گذاشته شد و تمام باشگاه‌های فوتبال این کشور نیز از تورنمنت‌های اروپایی اخراج شدند. روسیه در پلی‌آف باید به مصاف لهستان می‌رفت ولی این کشور همراه با چندین کشور دیگر، روسیه را بایکوت کرده بودند.

واکنش منفی اتحادیه فوتبال روسیه به این حکم فیفا و یوفا قابل انتظار بود و آن را تبعیض‌آمیز خواند. در بیانیه این مرجع آمده است:« اتحادیه فوتبال روسیه با تصمیم فیفا و یوفا مبنی بر تعلیق تمام تیم‌های روسی از شرکت در مسابقات بین‌المللی به‌طور قاطع مخالف است. ما معتقدیم که این تصمیم مغایر با قوانین و اصول رقابت‌های بین‌المللی است. این تصمیم طبیعتا به تعداد زیادی از ورزشکاران، مربیان، کارکنان باشگاه‌ها و تیم‌های ملی و از همه مهم‌تر میلیون‌ها هوادار روسی آسیب می‌رساند که در وهله اول سازمان‌های ورزشی بین المللی باید از منافع آنها محافظت کنند. جامعه ورزشی که همواره به اصول برابری، احترام متقابل و استقلال سیاسی پایبند بوده است، حق اعتراض به تصمیم فیفا و یوفا مطابق با قوانین بین المللی ورزش را برای خود محفوظ می‌دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا