بین المللیعمومی

آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در آن سوی مرزها

پایگاه نظامی یونگسانِ آمریکا در سئول از سوی شهروندان این شهر که فریاد می زدند “آزمایشگاه های زیستی را تعطیل کنید!” محاصره شده بود. این اولین بار نبود که چنین تظاهراتی در کشوری که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند برگزار می شود. اما تاریخ این تظاهرات آن را از بقیه تجمعات اعتراضی متفاوت کرد. 10 آوریل 2022، پنجاهمین سالگرد امضای کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی بود.

از برنامه GG-21 در گرجستان تا برنامه آزمایش بیوشیمیایی ژوپیتر در کره جنوبی، برنامه های آزمایشی بیولوژیکی که توسط واشنگتن کنترل می شود یکی پس از دیگری می شود. اما این فقط نوک کوه یخ است.

آمریکا که خود را “داعیه دار دموکراسی” معرفی می کند، در انجام آزمایش های خطرناک بیولوژیکی و گسترش امپراتوری بیولوژیکی نظامی خود به کل جهان معروف است. اخیراً در مجموع 5629 قرارداد درخصوص آزمایشگاه های بیولوژیکی خارج از ایالات متحده فاش شده است.

آمریکا آشکارا اعتراف کرد که 336 آزمایشگاه بیولوژیکی را در 30 کشور در سراسر جهان، از جمله 26 آزمایشگاه در اوکراین، اداره می کند. با این حال، این قراردادها نشان می دهد که این کشور  با 49 کشور قرارداد امضا کرده، عددی بسیار بیشتر از آنچه اعتراف کرده بود.

به گفته ایگور کریلوف، رئیس نیروی حفاظت تشعشع، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه، ایالات متحده شبکه ای متشکل از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی را در اوکراین تشکیل داده که بیشتر از نسخه آمریکایی آمار است.

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد که آزمایشات مخفی بدن انسان در مرکز تحقیقات لوگار گرجستان باعث مرگ تعدادی از مردم شده است. در گزارش بی‌بی‌سی، نیروهای آمریکایی در ROK آزمایش‌هایی را روی انواع مواد بسیار سمی از جمله سیاه زخم زنده بدون اطلاع دولت و شهروندان محلی انجام دادند. رویترز هم گزارش داد که در روز شروع جنگ روسیه و اوکراین، آزمایشگاه بیولوژیکی تحت کنترل ایالات متحده در اوکراین فورا پاتوژن های مرگبار از جمله سیاه زخم و طاعون موش را از بین برد.

در مجامع بین المللی، ایالات متحده از افشای آزمایشگاه های بیولوژیکی تحت کنترل پنتاگون می ترسد. علیرغم فشارهای عمومی بین‌المللی، ایالات متحده هرگز جزئیات آزمایش‌های خود را در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در سرتاسر جهان منتشر نکرده، بلکه آن ها را “دفاعی” خوانده است.

براساس برگه اطلاعات وزارت دفاع که در 11 مارس منتشر شد، برنامه کاهش تهدیدات بیولوژیکی (BTRP) بخشی از برنامه کاهش تهدید تعاونی (CTR) وزارت دفاع آمریکاست.

از سال 2005، زمانی که BTRP با دولت اوکراین همکاری کرد، ایالات متحده تقریباً 200 میلیون دلار آمریکا در اوکراین سرمایه‌گذاری کرده و از 46 آزمایشگاه، امکانات بهداشتی و سایت‌های تشخیصی اوکراین پشتیبانی می‌کند.

اگرچه مقامات ایالات متحده سؤالات مربوط به این آزمایشگاه‌های زیستی را به عنوان «اطلاعات نادرست» و «تئوری توطئه» رد کرده‌اند، اما درخواست‌هایی از واشنگتن برای پیروی از کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی (BWC) و ارائه شفاف‌سازی در مورد موضوعات مرتبط شده است.

خطرهای بالقوه

ایالات متحده مدعی شد که به آزمایشگاه‌های زیستی در سایر کشورها کمک مالی کرده تا “محافظت از تهدیدات بیولوژیکی” را داشته باشد. با این حال معلوم می شود که این آزمایشگاه ها برای ذخیره و مقابله با پاتوژن ها و سموم خطرناک طراحی شده اند.

گزارشی در سال 2012 توسط آکادمی ملی علوم ایالات متحده می گوید که برخی از آزمایشگاه های اوکراین به سطح مورد نیاز برای کنترل برخی از پاتوژن های خطرناک تر مانند سیاه زخم ارتقا یافته اند.

برخی گزارش‌های رسانه‌ها اشاره کردند که آزمایشگاه‌های زیستی با بودجه ایالات متحده در اوکراین برای ایجاد مکانیزمی برای انتشار مخفی پاتوژن‌های کشنده راه‌اندازی شده‌اند که نگرانی جدیدی را در مورد نشت بالقوه پاتوژن ایجاد کرده است.

چرا ایالات متحده بودجه آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین را که کشور ثروتمندی در اروپا نیست و در تحقیقات زیست‌پزشکی سرآمد نیست، انتخاب کرد؟

جاناتان آسکوناس، استادیار سیاست در دانشگاه کاتولیک آمریکا، ضمن توضیح تاریخچه برنامه آزمایشگاه زیستی ایالات متحده در اوکراین گفت که آژانس کاهش تهدیدات دفاعی (DTRA) فعالیت‌های خود را در کشورهای پیرامونی شوروی سابق افزایش داده است. در این خصوص اوکراین مورد توجه ویژه بود زیرا کارگران ماهر و دولت دوستدار آمریکا دارد.

رابرت پوپ، مدیر برنامه کاهش تهدید تعاونی گفت: آزمایشگاه های مرتبط با ایالات متحده در اوکراین تأسیسات سلاح های زیستی نیستند. درگیری کنونی اوکراین و روسیه ممکن است شبکه آزمایشگاه‌هایی را که با پاتوژن‌های خطرناک کار می‌کنند به خطر بیاندازد.

سازمان بهداشت جهانی به اوکراین توصیه کرد برای جلوگیری از “هر گونه نشت احتمالی” پاتوژن های خطرناک ذخیره شده در آزمایشگاه های این کشور را نابود کند.

واکنش ها به فعالیت های فرامرزی آمریکا

رسانه‌های خبری اصلی ایالات متحده که همیشه به اصطلاح «آزادی مطبوعات» را به رخ می‌کشند، بدون توجه به نگرانی جهانی در مورد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی خارج از کشور با بودجه ایالات متحده، سکوت کرده‌اند و آنچه دولت ایالات متحده بدون هیچ گونه راستی‌آزمایی گفته را تقلید کرده‌اند.

فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی گسترده آمریکا که در پوشش محرمانه است، سلامت و ثبات جهانی را نیز تهدید جدی می‌کند. با این وجود، سیاستمداران این کشور همچنان سرسخت خود را حفظ و حتی نگرانی های جامعه بین المللی را به عنوان اطلاعات نادرست رد کرده اند.

وزارت دفاع ایالات متحده با مقامات بهداشتی کشورهای میزبان در بسیاری از برنامه های به اصطلاح مشارکت بیولوژیکی تعاونی ایالات متحده در خارج از این کشور همکاری می کند. به عبارت دیگر، به جای یک آژانس تحقیقاتی غیرنظامی بی‌طرف یا مقامات بهداشتی ایالات متحده، ارتش ایالات متحده مستقیماً آزمایشگاه‌های بیولوژیکی را در خارج از این کشور تأمین مالی، مدیریت و اداره می‌کند.

ایالات متحده همچنین بسیاری از فعالیت های نظامی بیولوژیکی را در پایگاه فورت دیتریک در داخل این کشور انجام داده است. فورت دیتریک، جایی که مؤسسه تحقیقات پزشکی بیماری های عفونی ارتش ایالات متحده در آن قرار دارد، که به دلیل «مرکز تاریک ترین آزمایش های دولت ایالات متحده» معروف است، مرکز فعالیت های نظامی بیولوژیکی ایالات متحده است که به غیرقانونی، غیرشفاف بودن و بدنام بودن مشهور است.

موسسات بیولوژیکی ایالات متحده، مانند پایگاه فورت دیتریک، خطرات جدی برای سلامتی مردم کشورهای میزبان ایجاد کرده اند. در سال 2021، یک گروه مدنی کره جنوبی از پایگاه فورت دیتریک و نیروهای آمریکایی کره (USFK) به دلیل مواد سمی قاچاق به پایگاه های نظامی ایالات متحده در این کشور آسیایی شکایت کرد. بر اساس شکایت انجمن فرهنگ آموزش ایمنی آتش نشانی کره، USFK و آزمایشگاه زیستی فورت دیتریک قانون کره جنوبی را نقض کرده و بین سال های 2017 تا 2019 سه بار مواد سمی را به این کشور وارد کرده اند.

تحقیقات وزارت دفاع ایالات متحده که در ژوئیه 2015 منتشر شد، همچنین نشان داد که یک آزمایشگاه نظامی ایالات متحده در ایالت یوتا این کشور نتوانسته است هاگ های زنده سیاه زخم را خنثی کند و نمونه های سمی را برای محققان در 86 آزمایشگاه در ایالات متحده و 7 آزمایشگاه در کشورهای دیگر از جمله کره جنوبی ارسال کرده است.

جامعه بین المللی مدت هاست که نگران فعالیت های نظامی بیولوژیکی ایالات متحده است. جهان فوراً باید بداند که ایالات متحده در فورت دیتریک و 336 آزمایشگاه بیولوژیکی در سراسر جهان چه کرده و همچنین بداند که آیا این فعالیت ها مطابق با کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی است یا خیر.

در دو دهه گذشته، ایالات متحده از راستی‌آزمایی تأسیسات بیولوژیکی خود در داخل و خارج از این کشور امتناع کرده است.

فعالیت های نظامی بیولوژیکی یک تهدید بزرگ برای صلح و امنیت بین المللی و همچنین منافع امنیتی همه کشورها است. بنابراین، برای واشنگتن ضروری است که به طور جدی به نگرانی های جهانی به شیوه ای باز، شفاف و مسئولانه پاسخ دهد و گزارش کاملی از فعالیت های نظامی بیولوژیکی خود در داخل و خارج این کشور ارائه کند و خود را مورد تایید چندجانبه قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا