سیاسی

امیرعبداللهیان: هیچ تعارفی با طرف‌های تروریستی در پاکستان و عراق نداریم

وزیر خارجه ایران طی جلسه پرسش و پاسخ در اجلاس داووس گفت تهران به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذارد اما «هیچ تعارفی در تامین امنیت ملی خود با طرف‌های تروریستی در پاکستان و جریانات اسرائیلی در اقلیم کردستان عراق نداریم».

به گزارش ایسنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه و طی نشست پرسش و پاسخ در اجلاس داووس سوئیس به سوالات «فرید زکریا» روزنامه‌نگار و مجری آمریکایی درباره مسائل منطقه و بین المللی پاسخ داد.

ایران هر اقدام اسرائیل علیه امنیت مردم ما را با قدرت پاسخ خواهد داد

دیپلمات‌ ارشد ایران درباره حملات ایران به اربیل عراق و همچنین حملات منتسب به ایران به مواضع تروریست‌ها در پاکستان گفت: ما با پاکستان و عراق روابط بسیار خوبی داریم. بارها در خصوص ضرورت مقابله با تروریسم و تامین امنیت مرزهای مشترک خود گفت‌وگو کردیم و موافقنامه‌هایی بین ما وجود دارد.

وزیر خارجه ایران گفت: اتفاقی که روز گذشته در اربیل اقلیم کردستان عراق رخ داد، موضوعی است که مرتبط با عوامل موساد است. عواملی از موساد رژیم اسرائیل عملیات‌هایی را در داخل ایران انجام دادند؛ به صراحت هم اسرائیل مسئولیت آن را پذیرفت ویژه حمله‌ای که روی یکی از مراکز ما انجام شد.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران هر اقدامی که از طرف رژیم اسرائیل علیه امنیت مردم ما انجام بپذیرد را با قدرت پاسخ خواهد داد. ما مقر موساد را در نقطه‌ای در اقلیم کردستان عراق را با موشک‌های دقیق نقطه‌زن هدف قرار دادیم. این به معنای هدف قرار دادن عراق نیست بلکه اسرائیل دشمن مشترک عراق و ایران است.

هیچ یک از اتباع پاکستان مورد هدف پهپاد و موشک‌های ایران نبودند

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: در مورد پاکستان، هیچ یک از اتباع کشور همسایه، دوست و برادر ما مورد هدف پهپاد و موشک‌های ایران نبودند. گروهی موسوم به «جیش العدل» که یک گروه تروریستی ایرانی است و در بخش‌هایی از مناطق پاکستان پناه گرفته‌اند و ما بارها درمورد آن با مقام های عالی‌رتبه نظامی، امنیتی و سیاسی پاکستان گفت‌وگو کردیم، عملیات‌هایی را در روزهای گذشته در ایران انجام دادند، از جمله در پاسگاه راسک نیروهای انتظامی ما را به شهادت رساند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: پاسخ ما روی تروریست‌های ایرانی در پاکستان است. من قبل از این گفت‌وگو با همکارم وزیر خارجه پاکستان در این خصوص گفت‌وگو کردم. ما به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذاریم اما اجازه نمی‌دهیم که امنیت ملی کشورمان را به بازی بگیرند و هیچ تعارفی در تامین امنیت ملی کشورمان با طرف‌های تروریستی در داخل پاکستان و جریانات اسرائیلی در اقلیم کردستان عراق نداریم.

دیپلمات عالی‌رتبه ایران در ادامه گفت: اقدامی که ما انجام دادیم، در راستای کمک به امنیت ایران، پاکستان، عراق و منطقه است. ما امنیت عراق و پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

ریشه بحران‌ها در منطقه به هفتم اکتبر بازنمی‌گردد

او درباره اوضاع در منطقه نیز گفت: ما در منطقه غرب آسیا شاهد توسعه بحران و تنش هستیم اما ریشه آن به هفتم اکتبر بازنمی‌گردد. حماس یک گروه فلسطینی آزادی‌بخش است که در مقابل اشغالگر برای آزادی کشور فلسطین عملیاتی را انجام داد. البته ما کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان را در هیچ جای دنیا نمی‌پذیریم. اما ریشه در هفت اکتبر نیست، ریشه در ۷۵ سال پیش و اشغال فلسطین توسط رژیم اسرائیل است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما از آغاز نسل‌کشی رژیم اسرائیل در هفت اکتبر در غزه هشدار دادیم اگر جنگ و نسل‌کشی در غزه و جنایات جنگی علیه غزه و کرانه باختری متوقف نشود، دامنه جنگ گسترش می‌یابد. این به دلیل نقش ایران در دایره گسترش جنگ نبود؛ به دلیل درک درست ایران از شرایط منطقه بود. در نتیجه جبهه‌هایی از کشورها در حمایت از غزه باز شد.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه آمریکا ۲ خطای راهبردی مرتکب شد، ادامه داد: خطای اول اینکه با تمام توان در کنار جنگ و نسل‌کشی علیه غزه، رژیم اسرائیل را همراهی کرد و این همراهی تا این لحظه ادامه دارد. خطای دوم این بود که درگیری را به دریای سرخ و روی یمن کشاند و شروع‌کننده کشتن سرنشینان قایق‌های یمنی بود.

امنیت دریای سرخ به تحولات در غزه گره خورده است

امیرعبداللهیان همچنین گفت: امنیت کشتیرانی و امنیت دریانوردی مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است. یمن هم به این موضوع باور دارد اما امنیت دریای سرخ امروز به تحولات در غزه گره خورده است. همه ما ضرر و آسیب خواهیم دید اگر نسل‌کشی و جنایات اسرائیل در غزه متوقف نشود و جبهه‌های مختلف فعال باقی بماند.

دیپلمات‌ عالی‌رتبه ایران درباره عملیات ایران در عراق و پاکستان نیز گفت: عملیاتی که در ۲۴ ساعت گذشته روی پایگاه موساد اسرائیل در اقلیم کردستان و روی گروه تروریستی ایرانی در پاکستان انجام شد، ارتباطی با غزه ندارد.

وقتی جنگ می‌شود، ۲ قاعده «تفکیک» و «تناسب» باید رعایت شود

وی با بیان اینکه ما حماس را گروه تروریستی نمی‌دانیم بلکه یک جریان آزادی بخش فلسطینی است در برابر اشغال فلسطین است، اظهار کرد: نمی‌توانیم تاریخ را پاک کنیم و ۷۵ سال اشغال فلسطین را نادیده بگیریم. فلسطینی‌ها انسان هستند و باید حقوق‌شان تامین شود. حتی آنچه را که قطعنامه‌های سازمان ملل درباره حقوق فلسطین اشاره دارد، از طرف اسرائیل نادیده انگاشته شده است.

امیرعبداللهیان گفت: وقتی جنگ می‌شود، ۲ قاعده «تفکیک» و «تناسب» باید رعایت شود، مقامات اسرائیل مدعی هستند ۱۲۰۰ اسراییلی کشته شدند اما در عملیات انتقام‌جویانه اسرائیل اصل تفکیک رعایت نشد و دنیا شاهد بود که بیش از ۱۶ هزار نوزاد و کودک و زن کشته شدند و تا امروز ۲۴ هزار نفر کشته شدند. اصل تناسب نیز رعایت نشد؛ آیا در عملیات متقابل ۲۴ هزار فلسطینی باید کشته شوند؟ چرا این اقدام تروریستی نیست! ما از کشتن غیرنظامیان و زنان و کودکان در هیچ کجایی حمایت نمی‌کنیم اما راه‌حل کار نظامی نیست، بلکه در تامین حقوق فلسطینیان است.

اگر آمریکا از بهانه‌های خود دست بردارد توافق دست یافتنی است

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور درباره مذاکرات احیای برجام تصریح کرد: در آخرین تحول همان طور که شاهد بودید با ابتکار عمل سلطان عمان پیشنهادی داده شد و گفت‌وگوهای غیرمستقیمی شکل گرفت و هدف این گفت‌وگوهای غیرمستقیم و تلاش سلطان عمان نزدیک کردن دیدگاه کشورهای عضو برجام به هم بود. ما همچنان از هر اقدامی که کمک کند هم طرف ها به تعهدات‌شان برگردند استقبال می‌کنیم. هنوز شاهد تبادل پیام‌هایی از مراجع دیپلماتیک هستیم. اگر طرف آمریکایی از اراده لازم برخوردار باشد و یک روز جنگ در اوکراین را بهانه نکند و روز دیگر انتخابات و فشارهای داخلی در آمریکا را، توافق دست یافتنی است.

ما هیچ پهپاد و موشکی به روسیه برای به کارگیری در جنگ ندادیم

وی درباره اتهامات به ایران برای فروش پهپاد به روسیه و استفاده از آن در جنگ اوکراین خاطرنشان کرد: در مورد اوکراین ما هیچ پهپاد و موشکی به روسیه برای به کارگیری در جنگ ندادیم. کمتر از یازده ماه پیش در توافق با وزیر خارجه اوکراین به او گفتم اگر مدعی هستید پهپاد ایرانی یا سلاح ایرانی در اوکراین استفاده شده مدارکش را ارایه کنید و بر همین اساس تیمی از هر دو طرف در مسقط با هم دیدار کردند اما تیم اوکراینی ادله ای برای اثبات این ادعا نداشت و به کیف بازگشتند تا اسناد را در جلسه بعدی بیاورند اما سندی به ما ارایه نشد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما به کشورهای مختلفی پهپاد ایرانی را واگذار کردیم، اینکه یک کشوری از نمونه پهپاد ایرانی کپی کند، به ما ربطی ندارد اما در این مورد هم اوکراین هنوز سندی به ما نداده است. همان طور که در غزه، عراق، سوریه و افغانستان کشتار بی گناهان را نادرست می‌دانیم کشتار غیرنظامیان و جنگ در اوکراین را محکوم می کنیم و معتقدیم راه‌حل در جنگ نیست. بارها از روسیه که رابطه قوی با او داریم، سوال کردیم که ایا در چارچوب همکاری دفاعی، سلاحی که از ایران دریافت کرده، در جنگ استفاده شده است و پاسخ مکرر آنها این است که از هیچ سلاح ایرانی در جنگ استفاده نکردیم و این مساله صرفا در فضای رسانه ای ادعا شده است اما یک سند هم در اختیار ما قرار نگرفته ااست.

وزیر امور خارجه ایران هم‌چنین گفت که من سه بار از آقای بورل خواستم که طرف اوکراینی را تشویق کنند اگر سندی دارند بدهند اما ارایه نکردند.

امریکا ارباب و کدخدای دنیا نیست

امیرعبداللهیان درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران و در عین حال فروش نفت ایران گفت: تحریم هایی که برای ایران اعمال شده یک جانبه و غیرقانونی است اما ما حق خود می دانیم نسبت به صادرات نفت و انرژی اقدام کنیم. امریکا ارباب و کدخدای دنیا نیست که برای دیگران تصمیم بگیرد. ما از حقوق خود دفاع می کنیم و نسبت به صادرات نفت خود در چارچوب حقوق بین الملل اقدام می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره امنیت کشتیرانی و دریانوردی در دریای سرخ تصریح کرد: اولا ما بر امنیت دریانوردی تاکید داریم و تجارت و صادرات نفت ایران از دریا انجام می‌شود. امنیت دریای سرخ، خلیج فارس و دریای عمان مورد تاکید ماست. اخباری داریم که این روزها یمن و عربستان به توافق صلح نهایی نزدیک شدند از این رو ناامن سازی دریای سرخ به نفع این توافق امنیتی نخواهد بود.

وی تاکید کرد که آنچه در دریای سرخ انجام شده مربوط به حمایت یمن از غزه است و توقف نسل کشی در غزه به توقف حملات و بحران های دیگر در منطقه کمک می کند.

در صورت توقف حملات به غزه، حزب‌الله نیز متوقف می‌شود

امیرعبداللهیان درباره درگیری حزب‌الله در جنگ غزه گفت: من در صد روز گذشته دو بار با اقای سید حسن نصرالله ملاقات داشتم، ۴۸ قبل از آتش بس انسانی موقت در غزه در ملاقات با ایشان پرسیدم که اگر حملات اسرائیل علیه غزه متوقف شود، آیا حملات حزب الله متوقف می‌شود و او گفت، بله ما برای حمایت از مردم عملیات نظامی می‌کنیم، در صورت توقف حملات ما نیز متوقف می شویم. در شش روز آتش بس یک گلوله از سوی حزب‌الله شلیک نشد، البته یک اتفاق جدید رخ داده است، از ۲۰۰۶ در یک توافقی نانوشته پایتخت‌ها در تل‌آویو و بیروت در هر درگیری هدف قرار نمی‌گرفتند اما اسرائیل جبهه نبرد و ترور را به خارج از غزه کشاند و در بیروت یکی از رهبران حماس را ترور کرد از این رو حملات نظامی اسرائیل به پایتخت لبنان شرایط جدیدی را ایجاد کرده است. امروز لبنان درگیر جنگ است و در دریای سرخ شاهد جنگ هستیم و شاهد نسل کشی و شدت جنگ و گرسنه نگه داتشن مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری. هر لحظه احتمال افزایش شدت جنگ وجود دارد.ژ

با جنگ حماس نابود نمی‌شود و اسرای اسرائیلی آزاد نمی‌شوند

وی تاکید کرد: با جنگ حماس نابود نمی‌شود و اسرای اسرائیلی آزاد نمی‌شوند، راه حل توقف جنگ و باز شدن کریدورهای کمک‌رسانی و متوقف کردن کوچ اجباری و تبادل اسراست. آمریکا نگران غزه پسا جنگ است، برای اداره این مساله هم ایده‌هایی مطرح است؛ دموکراتیک ترین راه‌حل توجه به نگاه همه رهبران فلسطین و برگزاری یک رفراندوم کلی است. مقاومت در مقابل اشغال‌گری بر اساس آنچه ما از گروه‌های مقاومت و رهبران آنها شنیدیم، می‌ایستد اما برای احقاق حقوق‌شان با نظارت سازمان ملل راه حل وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد که نتانیاهو به آمریکا اتکا دارد، اما همه ما می دانیم اگر امروز جنگ متوقف شود و حمایت آمریکا هم در کار نباشد او برای ده دقیقه هم قادر به ادامه جنگ نیست.

وی درباره نزدیکی کشورهای منطقه با اسرائیل تصریح کرد: ما اسرائیل را به رسمیت نشناختیم، اینکه ۷۵ سال فلسطین را اشغال کرده، حقی برای آن ایجاد نمی‌کند. اینکه کشورهای منطقه در تعامل خارجی خود چه تصمیمی بگیرند به آنها برمی گردد. اما ما شاهدیم برخی کشورهایی که در دوره ترامپ با فشار ترامپ رابطه شان را عادی کردند سودی که نبردند هیچ بلکه با مشکلات بیشتری مواجه شدند. امروز اسرائیل در شدیدترین وضعیت انزوا در منطقه رو به رو است، ایران منزوی نیست بلکه بخش سازنده تحولات منطقه است. ما در دولت خود سیاست همکاری فزاینده و سازنده با منطقه و جهان را مورد توجه قرار دادیم و گفت‌وگو با همه طرف ها از جمله طرف‌های غربی مورد توجه دولت ماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا