عمومی

اوج قیمت طلای ۱۸ عیار و سکه

قیمت جهانی طلا این روزها در محدوده ۲۰۱۰ دلار تا ۲۰۵۰ دلار متغییر است؛ هر چند به نظر می‌رسد دیگر طلا قدرت عبور از ۲۰۵۰ دلار را ندارد؛ اما قیمت طلای ۱۸ عیار و سکه دوباره به اوج نزدیک می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری توانا نیوز، این روزها بازار طلا و سکه شرایط دیگری از انس را تجربه می‌کند؛ قیمت دلار که در یک هفته اخیر روند صعودی داشته و طلا و سکه را نیز گران کرده است. سکه هفته گذشته با شروع حراج شمش طلا و خبر عرضه سکه بدون تاریخ به ۳۱ میلیون تومان رسیده بود به مرز ۳۳ میلیون تومانی بازگشته است.

در همین رابطه، نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در گفتگو با اقتصاد آنلاین اظهار داشت: در بازار جهانی قیمت انس طلا ۱۱ دلار افزایش یافت در بازار داخل نیز قیمت طلا و سکه تحت تاثیر انس جهانی و بازار ارز افزایش یافت که البته دلیل عمده این رشد نوسان بازار ارز بود.

وی افزود: روز چهارشنبه هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۲ هزار تومان و سکه‌ طرح جدید ۴۰۰ هزار تومان سکه طرح قدیم ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت؛ به طور کلی شیب قیمت در این هفته افزایشی بود و سکه حدود ۷۰۰ هزار تومان گران شد هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۵ هزار تومان افزایش قیمت داشت؛ بیشتر این افزایش اثر نوسان نرخ ارز بود  قیمت جهانی طلا و تنش‌های سیاسی منطقه نیز از عوامل دیگر این تغییرات بود.

رییس  اتحادیه طلا و جواهر   با بیان اینکه حباب سکه نیز افزایش ۲۵۰ هزار تومانی داشت؛ اظهار کرد: در حال حاضر حباب به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است؛ اما رکود بازار ادامه دارد. بازار طلا هیچ‌گونه التهابی ندارد و روال عادی خود را طی می‌کند؛ اما شرایط رکود و بحرانی که در حوزه صنعت طلا است تشدید می‌شود.

وی درباره آینده بازار طلا نیز گفت: قدرت خرید نسبتا کاهش پیدا کرده و مدتی است این افزایش قیمت بازار را تحت تاثیر قرار نداده است. برای بازار نمی‌توان پیش‌بینی افزایش یا کاهش را داشت ممکن است با تغییرات ارز و قیمت طلای جهانی بازار نوسان ۱ تا ۳ درصدی کاهشی یا افزایشی داشته باشد./اقتصادانلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا