سیاسی

توافق عراق با آمریکا برای کاهش مستشاران ائتلاف بین‌المللی

وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی از توافق با آمریکا برای آغاز کاهش تدریجی مستشاران ائتلاف بین‌المللی در عراق و پایان ماموریت مبارزه با داعش خبر داد.

به گزارش توانا نیوز ، آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز در این راستا اعلام کرد: ایالات متحده و عراق جلسات کارگروه کمیته عالی نظامی را برگزار خواهند کرد.

وزارت خارجه عراق با صدرو بیانیه‌ای از توافق با دولت آمریکا در پی مذاکرات شش ماهه با این کشور برای کاهش تدریجی نیروهای ائتلاف ضد داعش خبر داد و گفت که  توافق با آمریکا برای تنظیم جدول زمانی است که مدت حضور ائتلاف بین‌المللی در عراق را مشخص کند.

در این بیانیه آمده که به موجب این توافق دو کشور کمیته عالی نظامی را برای ارزیابی تهدید و خطر داعش و نیازهای عملیاتی و آنی و تقویت توان نیروهای امنیتی عراق به منظور ترسیم جدول زمانی مشخص و واضح برای تعیین مدت زمان حضور مستشاران ائتلاف بین‌المللی در عراق و پایان مأموریت رزمی ائتلاف علیه داعش و انتقال به مرحله روابط دوجانبه فراگیر با کشورهای عضو ائتلاف در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و امنیتی و نظامی تشکیل دادند.

براساس گزارش المیادین، طرفین در این بیانیه بر حمایت از اقدامات این کمیته و تسهیل مأموریت آن و جلوگیری از هر چیزی که فعالیت آن را با تأخیر مواجه کند تأکید کرده‌ و افزوده‌اند که حفظ این روند و موفقیت در فعالیت این کمیته منفعتی ملی است که موجب حفظ ثبات عراق و منطقه می‌شود.

دولت عراق همچنین تأکید کرده که خواستار جلوگیری از توقف یا سنگ‌اندازی درباره فعالیت این کمیته و اقدام برای جلوگیری از بر هم زدن ثبات عراق در راستای تحقق منافع گروهی خاص است.

این بیانیه افزوده که عراق متعهد به حفاظت از امنیت نیروهای ائتلاف بین‌المللی در طول مدت مذاکره در سراسر کشور و حفظ ثبات و جلوگیری از تنش است و از این توافق استقبال می‌کند و آن را بخشی از عمل به برنامه دولت و تعهدات خود در قبال ملت می‌داند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: کمیته عالی نظامی آمریکا و عراق را قادر می سازد تا به سمت یک رابطه امنیتی پایدار بین خود حرکت کنند.

خبرگزاری «رویترز» و شبکه سی ان ان در گزارش‌های جداگانه به نقل از منابع مطلع خبر دادند که ایالات متحده و عراق در آستانه آغاز مذاکرات با هدف پایان دادن به ماموریت ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا و چگونگی جایگزینی آن با روابط دوجانبه هستند.

سه منبع گفتند که با این اقدام، ایالات متحده پیش شرط‌های سابق خود درباره ضرورت توقف حملات گروه های مسلح عراقی پیش از هرگونه مذاکره در این باره را را کنار گذاشته است.

به گفته این منابع، ایالات متحده در نامه‌ای که روز چهارشنبه آلینا رومانوفسکی سفیر آمریکا در عراق به فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق تحویل داد، آمادگی خود را برای آغاز گفتگوها به دولت عراق اعلام کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد که «پیام مهمی» دریافت کرده است و نخست وزیر محمد شیاع السودانی آن را به دقت مطالعه خواهد کرد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا