اقتصادیبین المللسیاسی

تاکید روسیه بر تسریع توافق تجارت آزاد اوراسیا با ایران

روسیه تاکید کرد که کشورهای اوراسیا باید در اسرع وقت رویه‌های لازم برای لازم‌الاجرا شدن توافق تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران را نهایی کنند.

به گزارش توانا نیوز، میخائیل میشوستین روز جمعه در جلسه شورای بین دولتی اوراسیا در شهر آلماتی قزاقستان تصریح کرد: سال گذشته توافقنامه تجارت آزاد با ایران امضا شد که اجرای آن فرصت‌های گسترده‌ای را برای شرکت‌های ما برای تامین بازار این کشور باز می‌کند و در اینجا باید مراحلی را که برای قانونی شدن این سند لازم است به سرعت انجام دهیم.

به گفته وی، این امر در زمینه جهت‌گیری مجدد جریان‌های تجاری اوراسیا به سمت آینده‌دارترین، بازارهای برتر و کشورهای دوست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تاکید مسکو بر تسریع  اتحادیه اوراسیا در  اجرای توافق با ایران

وی خاطرنشان کرد: موضوعات مربوط به توافقنامه تجارت آزاد موقت با مغولستان و بهبود توافقنامه موجود با ویتنام دنیز ر حال حاضر در حال بررسی و گفت و گو با مصر، امارات و اندونزی نیز در حال انجام است.

نخست وزیر روسیه افزود که اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال تقویت همکاری با چین است و خواستار تلاش برای اجرای نقشه راه مربوطه شد.

توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا چهارم دی‌ماه ۱۴۰۲ (۲۵ دسامبر ۲۰۲۳) در نشستی با حضور مقاماتی از ۶ کشور طرف قرارداد در سن‌پترزبورگ روسیه امضا شد.

با امضای این توافقنامه، حدود ۸۷ درصد صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان به عنوان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بدون تعرفه گمرکی انجام خواهد شد و متقابلا نیز صادرات این کشورها به کشورمان از این مزیت برخوردار خواهد شد./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا