بین الملل

چین از واشنگتن خواست به اقدامات تحریک‌آمیز خود پایان دهد

سخنگوی وزارت دفاع چین امروز (جمعه) از ایالات متحده خواست دست از حمایت تسلیحاتی از تایوان برداشته و از این جزیره خودگردان برای سرکوب چین استفاده نکند.

به گزارش توانا نیوز، «ژانگ شیائوگانگ» سخنگوی وزارت دفاع چین با بیان اینکه آمریکا باید دست از ارسال سلاح به تایوان بردارد، از واشنگتن خواست به اقدامات تحریک‌آمیز خود پایان داده و از تایوان برای مقابله با رشد چین استفاده نکند.

سخنگوی وزارت دفاع چین در واکنش به این خبر گفت: «ما از آمریکا می‌خواهیم به سیاست چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا تعهد کامل داشته، فروش سلاح به تایوان و روابط نظامی واشنگتن و تایپه را متوقف کرده، به هیچ نحوی تایوان را مسلح نکرده و از استفاده از تایوان برای مهار رشد چین دست بردارد.»

به گفته این سخنگو، در روابط واشنگتن و پکن مسئله تایوان «خط قرمزی» است که نباید از آن عبور کرد و ارسال سلاح به این جزیره خودگردان یک «قمار» خطرناک است.

او گفت: ما شدیداً با فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان مخالف هستیم. این موضع ما محکم و روشن است. چین برای حفاظت از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود اقدامات قاطعی انجام خواهد داد.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از سرزمین اصلی خود دانسته و راهکار حمله نظامی را یکی از گزینه‌های موجود برای پس‌گرفتن آن می‌داند. در مقابل، آمریکا بزرگ‌ترین تامین‌کننده تسلیحاتی تایوان بوده و بارها اعلام کرده است که در صورت حمله چین، به نحوی از این جزیره دفاع خواهد کرد.

در ۲۰۲۲ تنش بین ایالات متحده و چین با سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، افزایش یافت. پکن سفر پلوسی را حمایت نمادین از جدایی‌طلبی دانست و ضمن محکوم‌کردن آن، مانورهای نظامی گسترده‌ای را در مجاورت این جزیره برگزار کرد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا