اقتصادی

آغاز حراج و عرضه سکه در مرکز مبادله امروز (۱۳ اسفند)

عرضه سکه در مرکز مبادله امروز (۱۳ اسفند) آغاز می شود و عموم مردم می توانند از طریق سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران در این حراج شرکت کنند و هیچ مبلغی به عنوان مالیات از خریداران کسر نمی شود. در این مرحله فقط ربع سکه طلا با ضرب سال ۱۳۸۶ عرضه می شود و زمان عرضه سکه های بدون تاریخ بانک مرکزی به زمان دیگری موکول شده که متعاقبا اعلام می شود.

به گزارش توانا نیوز، شروع جلسه حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص از ساعت ۱۵ تا ۱۶ همان روز است و ساعت ۱۶ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود.

عرضه انواع سکه طلای بهار آزادی در سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران صورت می‌گیرد و نوع و مقدار سکه طلا، در آگهی حراج سکه طلای مرکز مبادله ایران اعلام می‌شود و از طریق مراجعه مستقیم به سامانه معاملات طلای مرکز مبادله ایران به آدرس اینترنتی www.market.ice.ir می‌توان در حراج سکه شرکت کرد.

هر متقاضی می‌تواند حداکثر برای ۵ سکه ثبت‌نام کند

در هر حراج، میزان عرضه توسط عرضه‌کنندگان مشخص و در سامانه منظور می‌شود؛ اما هر متقاضی مجاز به ثبت سفارش حداکثر پنج قطعه است. ضرب این سکه‌ها به‌صورت قالبی انجام شده است. حراج‌های بعدی سکه طلا مطابق شیوه‌نامه، دو روز کاری پیش از حراج از طریق سایت مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام خواهد شد.

در حراج سکه طلا، قیمت پیشنهادی توسط متقاضی خرید ثبت می‌شود و هیچ قیمتی از طرف مرکز مبادله ایران اعلام نمی‌شود و هیچ قیمت پایه‌ای نیز در این حراج وجود ندارد. پس از ثبت سفارش توسط متقاضیان خرید، مرتب‏‌سازی و اولویت‏‌بندی سفارش‏‌ها بر اساس بالاترین قیمت پیشنهادی صورت می‏‌گیرد و در قیمت‌های یکسان، زمان ورود ثبت سفارش، مبنا خواهد بود.

هزینه احراز هویت چقدر است؟

هزینه احراز هویت در سامانه مبادله ارز و طلای ایران، یک‌بار به مبلغ ۲۹۵ هزار ریال توسط سرویس احراز هویت دیجیتال (eKYC) به‌صورت برخط دریافت می‌شود و در حراج‌های بعدی چنین هزینه‌ای از متقاضی دریافت نمی‌شود.

متقاضیان باید با در نظر گرفتن قیمت پیشنهادی خود به علاوه هزینه های عملیاتی مربوطه و متناسب با تعداد درخواستی، اقدام به واریز وجه و شارژ کیف پول خود کنند. همچنین متقاضی می‌تواند از هر کارت بانکی متعلق به خود، واریز وجه را انجام دهد.

شارژ کیف پول هیچ‌گونه سقفی ندارد. برای رعایت حال متقاضیان جهت شارژ اولیه کیف پول صرفا مبلغ ۲۰ هزار ریال درنظر گرفته شده است. در زمان ثبت سفارش امکان تکمیل وجه کیف پول متناسب با تعداد و قیمت پیشنهادی سکه وجود دارد.

سکه‌های حراج‌شده مشمول مالیات نمی شود

مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرده که هیچ مبلغی به‌عنوان مالیات از خریداران کسر نمی‌کند. همچنین امکان ثبت‌نام و خرید از خارج از کشور وجود ندارد.

انبارداری سکه‌های خریداری‌شده تا ۱۴ روز بدون هزینه بوده و پس از آن روزانه به ازای هر قطعه سکه برابر ۵۰۰ هزار ریال است.

از متقاضیانی که برنده حراج نباشند، کارمزد معاملات دریافت نمی‌شود و کارمزد معاملات صرفا از برندگان حراج دریافت می‌شود.

در صورت برنده نشدن، بازگشت وجه به حساب اشخاص پس از ثبت درخواست، مطابق چرخه انتقال وجه بین بانکی انجام می‌شود./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا