بین الملل

تلاش دولت هلند برای ممانعت از مهاجرت شرکت فناوری

دولت هلندی یک کارگروه با نام «بتهوون» را برای جلوگیری از گسترش فعالیت ارزشمندترین شرکت فناوری اروپا به خارج از هلند تشکیل داده است.

به گزارش توانا نیوز، منابع دولتی آگاه به بلومبرگ گفتند: شرکت ASML Holding NV به کابینه هلند اعلام کرده نگران این است که بتواند با موفقیت در این کشور فعالیت کند. این شرکت پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لیتوگرافی جهان را برای تولید تراشه‌ها، تولید می‌کند.

سخنگوی دولت هلند در واکنش به این خبر، گفت: کابینه درباره منافع جامعه هلندی، اقتصاد و اشتغال، تماس منظمی با شرکت‌ها دارد.

به گفته منابع آگاه، این کارگروه به دنبال رفع نگرانی‌های شرکت ASML در مورد موضوعاتی از جمله توانایی این شرکت در جذب کارکنان مهاجر، افزایش بار شبکه و محدودیت‌های انتشار نیتروژن خواهد بود.

بنا بر گزارش نشریه تلگراف، این کارگروه پس از آن تشکیل شد که شرکت ASML، تعدادی درخواست به کابینه ارائه و اعلام کرد در حال بررسی گسترش به خارج از کشور است.

این نگرانی که ASML می‌تواند در خارج از کشور به دنبال گسترش فعالیت باشد، پس از پیروزی غافلگیرانه سال گذشته گرت وایلدرز، سیاستمدار راست افراطی از حزب آزادی در انتخابات پارلمان، به وجود آمده است. وایلدرز که هنوز یک دولت را تشکیل نداده است، در یک پلتفرم ضد مهاجرت فعالیت می‌کند.

پیشنهادهای دولت برای مهار جریان دانشجویان خارجی و کاهش معافیت مالیاتی که مهاجران را به این کشور جذب می‌کند، باعث ناراحتی چندین شرکت از جمله ASML شده است که استدلال می‌کنند این اقدامات بر رقابت بلند مدت هلند تاثیر می‌گذارد.

شرکت ASML  پیش از این اعلام کرده بود به نیروی کار بین‌المللی نیاز دارد زیرا استعداد بومی کافی برای تامین نیازهای نیروی کار خود ندارد. حدود ۴۰ درصد از کارمندان این شرکت در هلند، غیرهلندی هستند.

این شرکت منتقد صریح پیشنهادات کار و سیاست‌های مالیاتی بوده و می‌گوید آنها هلند را در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی، در معرض آسیب قرار داده‌اند.

پیتر ونینک، مدیرعامل این شرکت در کنفرانس مطبوعاتی ژانویه گفت: ما یک شرکت جهانی هستیم، ما به جایی خواهیم رفت که باید برویم تا اطمینان حاصل کنیم این شرکت می‌تواند رشد کند و به مشتریان خود خدمات دهد.

قرار است کریستوف فوکت فرانسوی، پس از بازنشستگی ونینک در آوریل، هدایت این شرکت را بر عهده بگیرد.

طبق گزارش تلگراف، فرانسه یک گزینه احتمالی برای گسترش ASML است. مارک روت، نخست وزیر و میکی آدریارانس، وزیر امور اقتصادی هلند برای گفت‌وگو در مورد وضعیت تجاری با ونینک دیدار خواهند کرد.

نگرانی‌های مربوط به شرایط تجاری در هلند افزایش یافته است زیرا شرکت‌ها با افزایش بار شبکه برق روبرو هستند و به دلیل محدودیت در انتشار گازهای گلخانه‌ای، در دریافت مجوز برای توسعه تاسیسات خود، مشکلاتی دارند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هلند همچنین با کمبود شدید مسکن روبروست. شرکت ASML ماه گذشته از همکاری برای ایجاد ۱۳۰ آپارتمان ارزان در فلدهوفن خبر داد زیرا در تلاش است تا تاثیر رشد خود بر بازار مسکن محلی را کاهش دهد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا