عمومی

سقوط کم سابقه ارزش لیر ترکیه

به گزارش توانا نیوز؛ سقوط ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح تاریخی خود؛ خبر مهمی بود که رسانه‌های جهان امروز مخابره کردند.

آمار اعلام شده از مبادلات ارزی، حکایت از آن داشت که هر یورو با 35/03 لیر و هر دلار آمریکا در ازای 32/04 لیر مبادله شد و نرخ برابری هر لیر ترکیه در برابر یورو و دلار به ترتیب به 0/029 و 0/031 است که پایین‌ترین حد تاریخی این ارز محسوب می‌شود.

موضوع مهمی که واکنش وزیر دارایی این کشور را هم به همراه داشت و مهمت شیمشک اعلام کرد نوسانات اخیر در بازار ارز موقت است. این در حالیست که پیش از این بلومبرگ به نقل از اقتصاددانان و معامله‌گران اعلام کرده بود نرخ بهره فعلی ترکیه که در سطح 45 درصد قرار دارد، هنوز برای مهار تورم این کشور کافی نیست و انتظار می‌رود بانک مرکزی ترکیه در ماه آوریل نرخ بهره را با افزایش 5 درصدی به 50 درصد برساند.

چشم‌انداز اقتصاد ترکیه هم نمایانگر آن است که بانک مرکزی این کشور انتظار دارد نرخ تورم در ماه می با رسیدن به بیش از 70 درصد، به اوج خود دست پیدا کند و تا پایان سال 2024 به 36 درصد برسد.

اما این ماجرا برای آن دسته از ایرانیانی که قصد گذراندن تعطیلات نوروزی خود را در کشور ترکیه دارند، جنبه مثبتی هم داشت؛ چرا که در صورت تداوم این وضعیت برای لیر ترکیه می توانند قدرت خرید بیشتری را در این کشور تجربه کنند و شرایط مطلوب‌تری را پیش رو داشته باشند. به همین بهانه بر آخرین نوسانات نرخ ارز ترکیه و سایر کشورهای همسایه ایران در بازار ارز تهران نگاهی خواهیم انداخت./اقتصاد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا