بین الملل

کابینه نتانیاهو در آستانه فروپاشی

ارزیابی جدید اطلاعاتی آمریکا که روز دوشنبه منتشر شد، تردیدهایی را درباره اینکه آیا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌تواند در قدرت بماند یا نه، ایجاد کرد؛ زیرا مدیر سی‌آی‌ای گفت معامله اسرا عملی‌ترین راه برای توقف جنگ در غزه، حداقل به‌طور موقت است.

به گزارش توانا نیوز، به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سی‌آی‌ای، ارزیابی تهدیدهای سالانه۲۰۲۴ و نگرانی‌های خود را درباره دیدگاه اسرائیل برای پایان جنگ بیان کرد و گفت که ائتلاف جناح راست نتانیاهو ممکن است در خطر فروپاشی باشد

این گزارش آمده است: «بی‌اعتمادی نسبت به توانایی نتانیاهو برای حکمرانی از سطوح بالای آن قبل از جنگ، در افکار عمومی عمیق‌تر و گسترده‌تر شده است و ما انتظار داریم که اعتراضات گسترده‌ای برای استعفای او و انتخابات جدید برگزار شود.»

وی با بیان اینکه گزینه‌های جایگزین عدم توافق درباره آتش‌بس، برای مردم بی‌گناه غزه، اسرا و خانواده‌های آنها بدتر خواهد بود، گفت: تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس ادامه دارد؛ اما قابل تضمین نیست. برنز همچنین گفت: «نیاز این رژیم به پاسخ به حمله مقاومت فلسطین قابل درک است؛ اما در این بین نباید غیرنظامیان آسیب ببینند.» این گزارش پیش‌بینی می‌کند که اسرائیل برای دستیابی به هدف خود یعنی «نابودی حماس» تلاش خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: «اسرائیل احتمالا برای سال‌های آینده با مقاومت مسلحانه مداوم حماس مواجه خواهد شد و ارتش برای خنثی کردن زیرساخت‌های زیرزمینی حماس که به نیروهای مقاومت اجازه می‌دهد پنهان شوند تا قدرت خود را بازیابند و نیروهای اسرائیلی را غافلگیر کنند، مبارزه خواهد کرد.» این مقام آمریکایی افزود: «کاهش درگیری در خاورمیانه نخستین گام برای حل است و برای افزایش میزان کمک‌های انسانی به نوار غزه تلاش می‌شود.» برنز گفت: «تا زمانی که آتش‌بس برقرار نشود، توزیع موثر کمک‌ها در غزه بسیار دشوار است.» وی تصریح کرد: «ارزیابی آمریکا این است که حزب‌الله لبنان و ایران خواهان تشدید جنگ غزه و گسترش آن نیستند.»

نش بین بایدن و نتانیاهو در روزهای اخیر بر سر عملیات نظامی برنامه‌ریزی‌شده اسرائیل در رفح در جنوب غزه شعله‌ور شده است؛ اما گزارش اطلاعاتی که طی ماه‌ها تهیه شده بود، قبل از تنش‌های اخیر نوشته شده بود. گزارش سالانه معمولا با جلسات دوروزه استماع در مجلس سنا و کمیته‌های اطلاعاتی مجلس نمایندگان همراه است. از مقامات اطلاعاتی درباره ارزیابی کابینه نتانیاهو در استماع روز دوشنبه در سنا سوال نشد. در عوض، سوالات درباره اسرائیل و غزه و متمرکز بر مذاکرات تبادل اسرا بود.

ویلیام جی برنز، مدیر سی‌آی‌ای، روز شنبه از هشتمین سفر خارجی خود برای مذاکره درباره آزادی اسرا بازگشت. مقامات آمریکایی امیدوار بودند که تا آغاز ماه رمضان به توافق برسند؛ اما این ضرب‌الاجل به پایان رسید. برنز گفت که او بر پیگیری مرحله اول توافق برای توقف جنگ در غزه به مدت شش هفته متمرکز شده است تا کمک‌های بشردوستانه بیشتری به این منطقه سرازیر شود و آزادی ۴۰اسیر تضمین شود. این گروه زنان، مردان مسن و مجروحان یا بیماران هستند که قرار است با اسرای فلسطینی در اسرائیل مبادله شوند. برنز جزئیاتی را ارائه نکرد که چه تعداد فلسطینی آزاد خواهند شد؛ اما دیگرانی که در جریان این مذاکرات بودند، گفته‌اند که صدها زندانی سطح پایین و ۱۵نفر محکوم به حبس‌های سنگین آزاد خواهند شد.

برنز گفت: «تنها راه برای کمک به ساکنان غزه که در «شرایط ناامیدکننده» هستند و کمک به اسرای اسرائیلی و خانواده‌هایشان این است که قدم اول را برای چیزی که ممکن است در طول زمان تبدیل به «اهداف و ترتیبات پایدارتر» شود، دنبال کنیم.» برنز تصریح کرد: «من از مدت‌ها پیش در چنین بحران‌هایی یاد گرفتم که باید یک هدف عملی پیدا کرد و بی‌وقفه آن را دنبال کرد.» او گفت: «فکر نمی‌کنم کسی بتواند موفقیت را تضمین کند. آنچه من فکر می‌کنم می‌توانید تضمین کنید این است که شرایط برای غیرنظامیان بی‌گناه غزه که از شرایط ناامیدکننده رنج می‌برند، بدتر می‌شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا