بین الملل

عقب نشینی اجباری اسراییل راهکاری برای خروج از بن‌بست

یک کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد خروج نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی از جنوب غزه اظهارکرد: صهیونیست‌ها در توجیه خروج نیروهای نظامی خود از جنوب غزه، ادعا کرده‌اند که می خواهند با این کار، نیروهای نظامی خود را سازمان‌دهی مجدد کنند تا به رفح حمله کنند ولی این در حالی است که آنها در طول ۶ ماه گذشته از حضور نظامی در غزه به دستاوردی نرسیده‌اند.

به گزارش توانانیوز، رسانه‌های رژیم صهیونیستی روز یکشنبه ۱۹ فروردین ماه از خارج‌شدن تمامی نیروهای این رژیم از جنوب غزه، از جمله شهر خان یونس خبر دادند. با این حال، ارتش رژیم اشغالگر تصریح کرد که تعداد «چشمگیری از نیروها» همچنان به حضور در دیگر مناطق غزه ادامه خواهند داد.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز در این ارتباط گفت: لشکر ۹۸ ارتش اسرائیل با سه تیپ خود،  پس از چهار ماه جنگ با نیروهای فلسطینی در نزدیکی خان‌ یونس، از این منطقه خارج شده‌ است.

رسانه‌های عبری گزارش دادند که تنها لشکر باقی‌مانده در نوار غزه، لشکر ۱۶۲ و نیز تیپ «ناحال» است. تیپ ناحال بر جاده‌ای که نوار غزه را به ۲ قسمت تقسیم می‌کند و اسرائیل از طریق آن مانع از بازگشت غزه‌ای‌ها از جنوب به شمال می‌شود، کنترل دارد.

پس از انتشار این اخبار، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی هم اعلام کرد تمام نیروهای زمینی به‌جز یک تیپ از جنوب غزه خارج شده‌اند.

«جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا  نیز در اظهاراتی در این ارتباط با بیان اینکه خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از جنوب غزه نه برای یک عملیات جدید، بلکه احتمالا با هدف تجدید قوا صورت گرفته، گفت: «آن‌ها چهار ماه است که آنجا هستند و تا جایی که ما اطلاع داریم، خسته شده‌اند. آن‌ها به تجدید قوا نیاز دارند.»

با این حال، این مقام آمریکایی تاکید کرد نمی‌توان دقیقا گفت این اقدام به چه معناست.

یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی  نیز روز یکشنبه مدعی شد که نیروهای این رژیم از خان‌یونس خارج شده‌اند تا برای حمله به رفح آماده شوند.

وی عنوان کرد: نیروها از غزه خارج شده و درحال آماده‌سازی برای مأموریت‌های آتی هستند که نمونه این ماموریت‌ها را در بیمارستان الشفا دیدیم.

گالانت ادامه داد: آن‌ها همچنین برای مأموریت آینده در رفح آماده می‌شوند.

وی تاکید کرد که این رژیم می‌خواهد به وضعیتی برسد که در آن جنبش حماس دیگر نوار غزه را کنترل نکند و دیگر تهدیدی نظامی علیه غیرنظامیان رژیم صهیونیستی نباشد.

همچنین هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که علی‌رغم خروج نیروها از نوار غزه، جنگ علیه حماس همچنان ادامه دارد و به این زودی‌ها تمام نخواهد شد.

وی تاکید کرد که آزادی گروگان از هر هدف دیگری بااهمیت‌تر است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا