بین الملل

طرد اسراییل از جامعه جهانی

رسانه انگلیسی گاردین گزارش داد، رژیم صهیونیستی در نتیجه شدت یافتن واکنش‌ها به حملات به امدادگران خارجی و غیرنظامیان و طولانی‌شدن حملات هولناک و گسترده آن در غزه، با خطر از دست دادن حمایت و تساهل متحدان خود مواجه شده است.

به گزارش توانانیوز،  در یادداشتی در روزنامه گاردین آمده است، متحدان رژیم صهیونیستی که در ابتدای جنگ غزه رفتار هولناک رژیم صهیونیستی را که توسط بسیاری پیش‌بینی می‌شد نادیده گرفته بودند، حالا در حال فاصله گرفتن از این رژیم هستند.

در این یادداشت به قلم «نسرین مالک» نویسنده سودانی و ستون‌نویس روزنامه گاردین آمده است: جنگ غزه به پایان شش ماه اول خود رسیده و تحولی قابل‌ پیش‌بینی نیز به همراه آن در حال رخ دادن است. هرگونه اغماض و مصونیتی که از ابتدای جنگ از جانب متحدان اسراییل شامل حال آن شده بود، حالا خطر پایان یافتن آن وجود دارد. بسیاری از کسانی که از روزهای آغازین جنگ غزه از آتش‌بس حمایت کرده‌اند، همواره می‌دانستند که فاجعه‌ای رخ خواهد داد. اما در فضای رسمی و در میان سیاستمداران و برخی رسانه‌ها، وحشت ۷ اکتبر آنچه به نظر یک چک سفید امضا برای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسراییل و کابینه او محسوب می‌شد، طولانی‌تر کرد.

شاید رخ دادن این تحول مستلزم اتفاقاتی مانند کشتار کارکنان آشپزخانه جهانی و شاید هم امری تدریجی بود، اما آنچه مشکل می‌توان انکارش کرد، این است که رژیم صهیونیستی افسارگسیخته شده است. در مدت شش ماه اخیر هم در کلام و هم در عمل، آنچه با آن روبه‌رو شده‌ایم، رژیمی است که تمامی پروتکل‌ها را به‌گونه‌ای نقض می‌کند که نه‌تنها نمی‌توان آن را دموکراتیک دانست، بلکه به نوعی قانون‌شکن نیز محسوب می‌شود. این رژیم تمامی احکام و هشدارهای صادرشده از سوی نهادهای جهان دموکراتیک و قانونمند را نادیده گرفته است، یعنی همان جهانی که مدعی است، خود، در منطقه‌ای غیر مترقی و متخاصم نماینده آن است. افزون بر این، باعث شده است متحدانش ضعیف و درمانده به نظر برسند و در سیاست داخلی آن‌ها بی‌ثباتی به بار بیاید.

نگارنده در ادامه نوشت: اسرائیل به واسطه با خاک یکسان کردن غزه و درافتادن با جامعه جهانی، اعتبار خود را تضعیف کرد، باورها را در ارتش خود فروریخت و باعث شده است انعطاف و تساهل نسبت به آن به آخر برسد. این رواداری نه فقط به دلیل حمله اخیر حماس، بلکه در اصل به این دلیل بوده است که تصورها این است که اسرائیل سیاست‌ها و ارزش‌های مشترکی با غرب دارد.

مالک می‌گوید، مصونیت هم برای کسی که آن را ایجاد می‌کند و هم برای قربانی آن هزینه‌هایی به همراه دارد و هزینه این است که آن طرف دیگر نمی‌تواند رفتار خود را تعدیل کند و شروع به خودتخریبی می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: این برهه زمانی فرا رسید که کارکنان خارجی نهادهای مردمی با موشک‌های نقطه‌زن هدف قرار گرفته و کشته شدند. در نظر کسانی که مرگ هزاران فلسطینی‌ را یک تراژدی تاسف‌بار، دوردست و شاید قابل‌توجیه می‌پندارند، رژیمی که شهروندان متحدان خود را می‌کشد، خطرناک و افسارگسیخته جلوه می‌کند.

در این یادداشت با اشاره به کشتار کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی» توسط رژیم صهیونیستی آمده است، این رخداد باعث درخواست برای انجام اقداماتی شد که تا الان به‌عنوان «محدود کردن حق» این رژیم برای «دفاع از خود» محکوم می‌شد.

در این یادداشت همچنین مطرح شد: اسرائیل همچنین تنها به دلیل طولانی شدن مدت این حمله در حال از دست دادن حمایت‌هاست. شش ماه زمان زیادی برای این نوع اقدام نظامی با این سرعت پیشروی، میزان هولناکی و گسترگی آن است. تمام تصاویر کودکان کشته شده، بیمارستان‌ها و اردوگاه‌ پناهندگانی که بمباران شده‌اند، شلیک تک‌تیراندازها به غیرنظامیان غیرمسلح و حالا نیز گرسنگی و قحطی به جهان مخابره شده است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا