اجتماعی

تشکیل استان تهران شرقی نیازمند مصوبه مجلس است

وزیر کشور تاکید کرد: اجرایی شدن موضوع تشکیل استان‌های غربی و شرقی تهران نیازمند مصوبه مجلس است اما به این دوره مجلس نمی‌رسد و در دوره بعدی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش توانانیوز،  احمد وحیدی در نخستین جلسه شورای اداری استان تهران در سال ۱۴۰۳ ضمن تبریک روز معلم و روز کارگر گفت: دنیا بدون جریان علم آموزی قطعا برای هر کس معنایی نخواهد داشت و رفتن رو به جلو قطعا در قالب آنچه که انسان‌ها می‌آموزند اتفاق می‌افتد. قطعا اگر معلمان به عنوان موتور حرکت جوامع و بشریت معرفی شوند گزاف نگفتیم که تجلی حیات انسان‌ها است و شکل دهنده کار و تاریخ است. علمی که امروز داریم حاصل کارکرد معلمان است و آنچه که به لحاظ مادی داریم دستاورد کارگران است که قدرشناسی از آنها امر بسیار مهمی است.

وی افزود: در حوزه شورای اداری استان تهران با توجه به جایگاه و اهمیت استان تهران باید بگوییم این شورا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حقیقت تهران ام القری سیاسی ایران محسوب می‌شود و حل مسائل آن حائز اهمیت است. نقش تهران در تولید ناخالص داخلی و همچنین جمعیت حدود ۱۵ میلیونی آن که یک پنجم جمعیت کشور را شکل می‌دهد همگی باعث می‌شود مسئولیت در این جغرافیا سنگین باشد.

وی ادامه داد: در ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را پیش رو داریم که باید به خوبی و در صلابت، سلامت و امنیت برگزار شود و از سوی دیگر انشالله این انتخابات با مشارکت خوب مردم برگزار خواهد شد. بیشترین کاندیداهای ما مربوط به تهران است. هر چند که تجربه نشان داده در دور دوم شرکت در انتخابات کمتر می‌شود اما این هیچ قاعده ثابتی نیست لذا همه باید تشویق کنند که انتخاباتی با مشارکت مناسب رقم بخورد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان جهش تولید با مشارکت مردم گفت: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد شعار سال یعنی جهش تولید با مشارکت مردم است. وقتی ۲۶ درصد نرخ رشد در تهران محقق می‌شود بار مهمی برای تحقق شعار سال بر عهده این استان می‌گذارد. لذا این موضوع باید در دستور کار همه دستگاه‌ها قرار گیرد و هر دستگاهی با توجه به ظرفیت‌های موجود خود در برنامه اجرایی تحقق جهش تولید را تدوین کند.

وحیدی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در تهران از بسیاری از استان‌های کشور کمتر است افزود: باید نرخ مشارکت را در تهران افزایش دهیم. توسعه شرکت‌های دانش بنیان و افزایش نقش آنها در توسعه اهمیت بسزایی دارد. بالا بردن سطح فناوری در صنایع ما باید حتما انجام شود و این موضوع وابسته به حرکت جدی در شرکت‌های دانش بنیان است که باید در برنامه‌های سال جاری برای همه دستگاه‌ها قرار بگیرد. زنجیره‌های ارزش راهبردی در استان تهران اهمیت زیادی دارد که می‌تواند به جهش تولید کمک کند.

وی ادامه داد: در بحث مشارکت مجموعه عواملی که جهش تولید را رقم می‌زنند باید مورد توجه جدی قرار گیرند. از سوی دیگر در استان تهران مسئله آب موضوع بسیار پر اهمیتی است. سال گذشته تلاش‌های خوبی صورت گرفت و خوشبختانه بارش‌های خوبی هم داشتیم اما نباید در این حوزه دچار غفلت شویم. ناترازی‌هایی که در برخی بخش‌ها داریم به دلیل مشکل در الگوی مصرف است. قطعا ما گاز کم نداریم یا تولید بنزین‌مان کم نیست. باید به الگوهای مصرف صحیح بپردازیم./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا