بین الملل

نقش دوستی و دشمنی کورکورانه واشنگتن در لابی‌گری‌های خارجی در آمریکا

اندیشکده کویینسی با اشاره به اتهام دریافت رشوه توسط یک قانون‌گذار آمریکایی از باکو، دوستی و دشمنی آمریکا با کشورهای جهان را عاملی تسهیل‌کننده در این لابی‌گری‌ها دانست.

به گزارش توانانیوز، ندیشکده کویینسی در مقاله‌ای با اشاره به اتهام دریافت دست‌کم ۳۶۰ هزار دلار رشوه توسط «هنری کوئلار» عضو کنگره آمریکا از دولت جمهوری آذربایجان، به شرح تلاش‌های باکو برای اعمال نفوذ در سیاست‌های ایالات متحده پرداخته و دوستی و دشمنی کورکورانه آمریکا با کشورهای جهان را عاملی تسهیل‌کننده در این لابی‌گری‌ها دانسته است.

کوئلار هفته گذشته به اتهام دریافت رشوه از شرکت‌های وابسته به دولت آذربایجان متهم شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا قرار بوده در ازای دریافت رشوه از باکو، در کنگره آمریکا حافظ منافع جمهوری آذربایجان باشد.

به گزارش اندیشکده کویینسی، پرونده کوئلار نشان‌دهنده آسیبی است که آمریکا از سیاست خارجه خشک و انعطاف‌ناپذیر خود می‌بیند؛ یعنی ایجاد ائتلاف‌ها و دشمنی‌های متعصبانه که فضا را برای ورود بازیگران خارجی و اعمال نفوذ در سیاست‌های واشنگتن فراهم می‌کند.تلاش‌های باکو برای اعمال نفوذ در آمریکا و اروپا – از طریق پرداخت پول یا اهدای هدایای ارزنده از جمله خاویار و نقره – آن‌قدر پرتکرار و شناخته‌شده است که از آن با عنوان «دیپلماسی خاویار» یاد می‌شود. به همین دلیل است که مجمع پارلمانی شورای اروپا چند ماه پیش عضویت جمهوری آذربایجان را به دلیل این پرونده‌های فساد، به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش کویینسی، برای درک بهتر لابی‌گری‌های جمهوری آذربایجان باید آن را در بستر درگیری دیرینه این کشور با ارمنستان بر سر «قره‌باغ کوهستانی» بررسی کرد، منطقه‌ای واقع در جمهوری آذربایجان که تا چندی پیش اکثر ساکنان آن ارمنی‌تبار بودند، اما باکو با حمله‌ای ناگهانی در سال میلادی گذشته کنترل این منطقه را به دست گرفت و ساکنان آن به ارمنستان گریختند.

کویینسی ضمن انتقاد از لج‌بازی و پافشاری کورکورانه آمریکا نسبت به متحدان و دشمنان خود، به نقل از یک منبع آمریکایی آگاه مدعی شد: «نهادهای لابی‌گر باکو از جمله اندیشکده‌ها، کارشناسان، شرکت‌های روابط عمومی و… جمهوری آذربایجان را به‌عنوان یکی از دارایی‌های ژئوپلیتیک غرب در برابر روسیه و ایران معرفی کرده‌اند تا حمایت آمریکا و اروپا را به دست آورند.»

به عنوان مثال، پرونده کوئلار نشان می‌دهد سفیر سابق جمهوری آذربایجان در دیدار با او تشدید درگیری‌های ایروان و باکو در ژوئیه ۲۰۲۰ را ناشی از تلاش‌های روسیه برای ایجاد اخلال در مسیرهای نفت و گاز و حمل‌ونقل از طریق ارمنستان دانست. این در حالی است که حتی یک بررسی اجمالی هم نشان می‌دهد این روایت باکو واقعیت ندارد و تشدید درگیری‌ها در آن زمان در واقع شبیه به تمرین برای عملیات بزرگ‌تری است که باکو چند ماه بعد، در سپتامبر ۲۰۲۰ علیه ارمنستان انجام داد. با این حال، استناد سفیر باکو به «تهدید روسیه» کافی بود تا کوئلار و دیگر لابی‌گرهای جمهوری آذربایجان در غرب قانع شوند.

اندیشکده آمریکایی می‌گوید باکو در مورد ایران هم از همان شیوه دمیدن در آتش تنش‌ها استفاده کرده و می‌کوشد روایتی ارائه کند که در آن تهدید ایران برای آمریکا چند برابر شود. لابی‌گران باکو در مورد ایران، از روابط نزدیک جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی استفاده می‌کنند.

«موسسه یهودی برای امور امنیت ملی»، «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و «موسسه هادسون» از اندیشکده‌های بانفوذ صهیونیستی در واشنگتن هستند که مواضع کابینه «بنیامین نتانیاهو» را تبلیغ می‌کنند. این اندیشکده‌ها در آمریکا به تلاش‌های باکو برای لابی‌گری کمک می‌کنند، زیرا به باور آن‌ها این به نفع رژیم صهیونیستی است و منافع آمریکا با منافع این رژیم گره خورده است

داده‌هایی که بر اساس قانون «ثبت عاملان خارجی» در آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد جمهوری آذربایجان از ۲۰۱۵ تا امروز دست‌کم هفت میلیون دلار برای اعمال نفوذ و لابی‌گری در سیاست‌های آمریکا خرج کرده است. حال با متهم‌شدن یک عضو کنگره آمریکا به دریافت رشوه از باکو، می‌توان گفت این هفت میلیون دلار تنها بخش کوچکی از هزینه‌های هنگفتی است که باکو برای تضمین منافع خود به صورت غیرقانونی در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا