سیاسی

اقتصاد ما به توافق وابسته نیست

وزیر خارجه:

وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه «ما در دولت سیزدهم اقتصاد و سیاست خود را به توافق وابسته نکرده‌ایم»، گفت در صورت موافقت همه طرف‌ها برای بازگشت به برجام و مشاهده اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل، تهران هم آمادگی دارد همچنان در مسیر توافق به تعهدات خود ادامه دهد.

به گزارش توانا نیوز، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه و طی سخنانی در سومین نشست گفت‌وگوهای ایرانی – عربی با عنوان «برای همکاری و تعامل» گفت ایران برای ارتقا و تعمیق تفاهم و همدلی بین کشورهای منطقه مصمم است و رویکرد رئیس‌جمهور در برجسته‌سازی سیاست همسایگی ناظر به همین نکته است.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: معتقدیم امروز از مرحله گفت‌وگوهای ایرانی-عربی عبور کرده‌ایم و به ‌گفت‌وگوهای منطقه‌ای وارد شدیم و فراتر از آن، امروز در مرحله همکاری‌های منطقه‌ای قرار داریم.

وی افزود: ما نیازمند تداوم گفت‌وگوی صادقانه برای نیل به فرصت‌های مشترک جهت ارتقا همکاری‌ها، شناخت چالش‌ها و موانع تحقق اهداف هستیم. مشترکات ما فراوان است و می‌توان مدعی بود که وزن مشترکات بیشتر از افتراق‌هاست.

وزیر خارجه ایران گفت: اطمینان دارم چنین مراوداتی سهمی مهم در ادراکات کشورهای منطقه نسبت به یکدیگر و افزایش اعتماد و تفاهم متقابل خواهد داشت. این خود زمینه‌ساز و لازمه همکاری مناسب و عملی برای ارتقای صلح و ثبات و امنیت پایدار منطقه‌ و توسعه پایدار ملت‌های منطقه خواهد بود.

ما در مقابل یکدیگر نیستیم، در کنار هم هستیم

امیرعبداللهیان تصریح کرد: شایسته است در صورت موافقت بانیان این نشست، در ادامه، نام نشست «گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای» جایگزین گفت‌وگوهای ایرانی-عربی شود چرا که ما در مقابل یکدیگر نیستیم و در کنار هم هستیم و امروز در مرحله‌ای نیرومند از گفت‌وگوهای سازنده و همکاری‌های منطقه‌ای قرار داریم.

وی گفت: اکنون بیشتر از هر زمانی نیازمند تداوم گفت‌وگو و همکاری صادقانه و سازنده برای نیل به درک مشترک از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ملل منطقه برای ارتقای همکاری‌ها بین یکدیگر و همزمان شناخت چالش‌ها و موانع چنین هدفی هستیم. مشترکات ما بی‌تردید فراوان است و می‌توان ادعا کرد وزن و قوت مشترکات‌مان بیشتر از نقطه‌های افتراق واقعی و ساختگی و تحمیل شده از بیرون است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: درک این موضوع که با استمرار در تعامل در همه سطوح نخبگانی و سیاستگذاری میسر نمی‌شود، گام نخست اما حیاتی برای تصحیح ادراکات منفی یکدیگر است. ما نیازمند عزم و اراده‌ای شجاعانه برای بازبینی در پنداشت‌ها و برداشت‌هایی هستیم که پاره‌ای از آن‌ها پژواک برخی رخدادهای تاریخی یا تفسیرهای غیردقیق و حتی انحرافی از آن‌ها هستند اما بیشتر آن‌ها مربوط به دوران معاصر و ناشی از اخلال نامیمون اما هدفمند بازیگران بیرون از منطقه برای تفرقه افکنی بین ملت‌های مسلمان منطقه است.

امیرعبداللهیان گفت نشست‌های نخبگانی و مباحثه عالمان و اندیشمندان ایرانی با همتایان خود در کشورهای منطقه راهی موثر برای پالایش اذهان و افکار از ادراکات ناصواب و بدون مبنا درمورد یکدیگر است.

ملت فلسطین و ملت‌های منطقه برای نیل به حقوق خود راهی جز ایستادگی و مقاومت ندارند

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: مسأله فلسطین امروز همچنان نماد رنج مدام یک ملت است که از همه حقوق خود محروم شده است و جنگ نابرابر غزه یک بار دیگر حقایق آشکار و تردید ناپذیر آن را در برابر چشمان بهت‌زده جهانیان قرار داده است.

وزیر خارجه ادامه داد: ملتی که شاید یکی از عاشق‌ترین ملت‌هاست، امروز ناچار شده است برای رسیدن به حقوق طبیعی خود پس از دهه‌ها ایستادگی و آوارگی، هزاران شهید و زخمی تقدیم کند و به صورت میلیونی در قطعه‌ای کوچک از میهن خود دوباره آواره شود. ملتی آواره از وطن یا آواره در وطن.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: رژیم اسرائیل در اندیشه و عمل بر اساس نقض حقوق ملت فلسطین و اشغال و جنگ طلبی و افزون خواهی شکل گرفته و از امکان همزیستی با ملت‌ها به ویژه ملت های منطقه برخوردار نیست. آمریکا نیز با تداوم حمایت همه جانبه و بی قید و شرط از جنایت‌ها و سیاست نسل‌کشی رژیم اسراییل به همه شعارهای دروغین و فریبکارانه صلح خواهی، دموکراسی خواهی و حقوق بشر خود پشت پا زده است. فلسطین و منطقه عربی اسلامی هم به ثبات و امنیت پایدار نخواهد رسید مگر هنگامی که حقوق ملت فلسطین و در مقدمه آن حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین محقق شود.

وی افزود: همه پروژه‌هایی که به نام‌های فریبنده صلح و عادی‌سازی نامیده شده فریبکارانه، یک طرفه، غیرعادلانه و بر خلاف اراده ملت فلسطین و ملت‌های منطقه بوده و دقیقا به همین علت با فرض برخورداری از موفقیت‌های نمایشی و اولیه نمی‌تواند از ویژگی تثبیت و تداوم برخوردار باشد. ملت فلسطین و ملت‌های منطقه برای نیل به حقوق بدیهی خود راهی جز ایستادگی و مقاومت ندارند و این تنها راه فراروی آنهاست./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا