عمومی

تامین نیروی دریایی متخصص رکن مهم در اجرای سیاست‌ها‌ی توسعه دریامحور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

امروز بیش از ۹۰ درصد دریانوردان شاغل در کشتی‌های داخلی ، ایرانی هستند و در بعضی بنادر براساس ملاحظات اجباری از دریانورد خارجی استفاده می‌شود .
به گزارش توانانیوز، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در سفر به بندر چابهار در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار حضور یافت و از نزدیک با دانشجویان این دانشگاه به گفتگو نشست .

امیر رجایی رییس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در آغاز این نشست ، ضمن معرفی اجمالی ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه ، از رایزنی موفق با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش برای جذب دانشجویان این دانشگاه خبر داد و سپس ، تنی چند از دانشجویان دانشگاه دریایی چابهار برخی مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند .

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع دانشجویان ، دانشگاه چابهار را یک برند دانشگاهی موفق ، ارزش آفرین و داری سهم بزرگ و‌ مهم در علوم دریایی کشور توصیف کرد و خطاب به دانشجویان گفت: افتخار کنید که رشته دریانوردی و دانشگاه چابهار را انتخاب کرده‌اید .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی مقام‌معظم‌رهبری تاکید کرد : “سیاست‌گذاری یکپارچه امور دریایی” ؛ “تدوین طرح جامع توسعه دریامحور” و “تامین و ارتقای سرمایه انسانی متعهد و کارآمد”، سه رکن اساسی برای اجرای درست و بی‌کم و کاست سیاست‌ها‌ی کلی توسعه دریامحور خواهد بود .

صفایی با اشاره به چالش تربیت نیروی انسانی دریانورد تاکید کرد : کمبود نیروی انسانی در صنعت دریانوردی، یک چالش جهانی است و بیشتر کشورهای صاحب بندر و کشتیرانی تجاری برای رفع این معضل، تمهیدات و راهکارهای اجرایی سازنده‌ای را طراحی و برنامه‌ریزی کرده‌اند .

وی یکی از دلایلی را که جوانان به رشته‌ها و مشاغل‌ دریایی علاقه‌ چندانی نشان نمی‌دهند را ضعف فرهنگی در این رابطه عنوان‌کرد و گفت : یکی از اقدامات پایه و بنیادی برای رفع چالش کمبود نیروی دریانورد، توسعه و اشاعه فرهنگ دریایی در میان خانواده‌های ایرانی است .

صفایی با اشاره به کمبود بیش از چهار هزار نفر نیروی دریانورد در کشور اظهار داشت :‌ ضروری است دانشگاه‌های دریایی را به سرعت فعال کنیم . امروز خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد دریانوردان شاغل در کشتی‌های داخلی ، ایرانی هستند و در بعضی بنادر براساس ملاحظات اجباری از دریانورد خارجی استفاده می‌شود .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر حمایت این سازمان از دانشگاه دریایی چابهار تاکید کرد و با اشاره به برخی خواسته های دانشجویان گفت : سازمان بنادر و دریانوردی از تامین امکانات آموزشی دانشگاه از جمله خرید شبیه ساز کشتی مدرن حمایت خواهد کرد و دستور آغاز فرآیند مناقصه آن را صادر کرده است .

وی در پایان همچنین از کمک و‌مساعدت به دانشجویان دریانورد در حوزه کارآموزی و بازدید ازکشتی ها و مذاکره با عوامل فنی شناورهای بزرگ داخلی و خارجی خبر داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا