بین الملل

ارتش اوکراین با وضعیت «بحرانی» مواجه است

یک ژنرال ارشد اوکراینی روز دوشنبه گفت که ارتش اوکراین با وضعیت «بحرانی» در شمال شرق کشور مواجه است و با کمبود نیرو دست به گریبان است، آن هم زمانی که تلاش می‌کند حمله روسیه را (که چند روزی است در حال پیشروی است) دفع کند.

به گزارش توانانیوز، نیروهای روسی هفته گذشته از مرز عبور کردند تا خط حمله جدیدی را در نزدیکی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین پس از کی‌یف باز کنند و حداقل ۹شهرک و روستا را تصرف و هزاران غیرنظامی را مجبور به فرار کردند. «کنستانت مهوت»، «ماریا وارنیکووا» و‌«مایل شویرتز» در گزارش ۱۴مه در نیویورک‌تایمز نوشتند، ژنرال کیریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، در یک تماس ویدئویی از یک پناهگاه در خارکیف گفت: «وضعیت در آستانه است. هر ساعت این وضعیت به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود.» ارزیابی تیره و تار او منعکس‌کننده نظرات سایر افسران اوکراینی در روزهای اخیر بود، مبنی بر اینکه چشم‌انداز نظامی کشور در حال رنگ باختن است

یک ژنرال ارشد اوکراینی روز دوشنبه گفت که ارتش اوکراین با وضعیت «بحرانی» در شمال شرق کشور مواجه است و با کمبود نیرو دست به گریبان است، آن هم زمانی که تلاش می‌کند حمله روسیه را (که چند روزی است در حال پیشروی است) دفع کند. نیروهای روسی هفته گذشته از مرز عبور کردند تا خط حمله جدیدی را در نزدیکی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین پس از کی‌یف باز کنند و حداقل ۹شهرک و روستا را تصرف و هزاران غیرنظامی را مجبور به فرار کردند. «کنستانت مهوت»، «ماریا وارنیکووا» و‌«مایل شویرتز» در گزارش ۱۴مه در نیویورک‌تایمز نوشتند، ژنرال کیریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، در یک تماس ویدئویی از یک پناهگاه در خارکیف گفت: «وضعیت در آستانه است. هر ساعت این وضعیت به سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود.» ارزیابی تیره و تار او منعکس‌کننده نظرات سایر افسران اوکراینی در روزهای اخیر بود، مبنی بر اینکه چشم‌انداز نظامی کشور در حال رنگ باختن است.

اوکراینی‌ها علاوه بر اینکه تعدادشان بیشتر است، اما با کمبود شدید تسلیحات، به‌ویژه مهمات توپخانه‌ای مواجه هستند و ۶۰.۸میلیارد دلار تسلیحات از ایالات متحده -که سه‌هفته پیش پس از ماه‌ها بن‌بست کنگره تصویب شده بود- به آهستگی شروع به رسیدن کرده است. ژنرال بودانوف، مانند اکثر مقامات و کارشناسان نظامی اوکراینی گفت که معتقد است حملات روسیه در شمال شرق برای سوق دادن ذخایر ناچیز سربازان اوکراین به آن‌سو و منحرف کردن آنها از جنگ در مناطق دیگر است. وی اذعان کرد که این دقیقا همان چیزی است که اکنون در حال رخ دادن است. او گفت ارتش اوکراین در تلاش است تا نیروها را از دیگر مناطق خط مقدم برای تقویت دفاع خود به شمال شرق هدایت کند؛ اما یافتن نیرو دشوار است.

او با اشاره به یک دژ اوکراینی در حدود ۱۲۰مایلی جنوب که نیروهای روسی در هفته‌های اخیر به آن حمله کردند، گفت: «همه نیروهای ما یا اینجا هستند یا در «چاسیویار». من از هر چیزی که داشتیم و داریم استفاده کرده‌ام. متاسفانه، دیگر نیروی ذخیره نداریم.» ژنرال بودانوف ارزیابی کرد که نیروهای اوکراینی طی چند روز آینده قادر خواهند بود خطوط خود را تقویت و جبهه را تثبیت کنند. اما او انتظار دارد روسیه حمله جدیدی را در شمال خارکیف در منطقه «سومی» انجام دهد.

درگیری روز دوشنبه در حومه «ووچانسک»، شهر کوچکی در حدود پنج مایلی مرز اوکراین و روسیه در شمال شرقی خارکیف جریان داشت. به گفته «دنیس یاروسلاوسکی»، یک ستوان ارشد و فرمانده واحدی که در حال حاضر در آنجا می‌جنگد، حملات هوایی روسیه ادامه دارد و در حال کوبیدن این شهر هستند. ستوان یاروسلاوسکی صبح روز دوشنبه در یک مصاحبه تلفنی گفت: «آنها هر سه دقیقه، پنج تا هفت بمب پرتاب می‌کنند.» «ووچانسک» قبل از جنگ جمعیتی حدود ۱۷هزار نفر داشت و مقامات محلی در تلاش برای تخلیه ۲۰۰ تا ۳۰۰ساکن باقی مانده بودند. «هرهوری شچربان» داوطلبی که صبح روز دوشنبه در ووچانسک بود، گفت که بیش از ۲۰۰درخواست برای تخلیه یک‌شبه دریافت کرده است. او گفت: «ما در حال رانندگی هستیم تا آدرس‌ها را پیدا کنیم. روسیه این جاده را که برای تخلیه استفاده می‌شود، گلوله‌باران می‌کند. شما مدام می‌توانید صدای انفجار را بشنوید.»/دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا