علم و فناوری
موضوعات داغ

بررسی میزان وابستگی اقتصاد کشورها به هوش مصنوعی

طبق گزارش‌ نهادهای بین‌المللی، اکنون پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند و پنج میلیارد نفر در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. هر انسانی در روز به طور متوسط ۵۰ گیگا بایت داده ، اطلاعات یا محتوا تولید می‌کند.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، هوش مصنوعی به احتمال زیاد حدود ۶۰ درصد مشاغل را در اقتصادهای پیشرفته را تحت تاثیر قرار خواهد داد و در نیمی از این موارد، کارگران از به کار گرفتن هوش مصنوعی برای گسترش تولید خود بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش توانا نیوز، «علی رئوفی» دکترای اقتصاد مالی- سنجی در پژوهشی با عنوان «نقش هوش مصنوعی در نظام مالی نوین» که در مرکز پژوهش‌های آینده و توسعه نگری، سازمان برنامه و بودجه انتشار یافته در این زمینه تاکید کرده است: هوش مصنوعی در ۷۰ سال گذشته توسط دانشمندان توسعه یافته و اکنون به یک فناوری کاربردی و تاثیرگذار در صنایع، کسب و کارها و جامعه و نظام‌های مالی تبدیل شده است.

طبق این گزارش رتبه ایران در استفاده از هوش مصنوعی در میان کشورهای مختلف جایگاه نه چندان مناسب ۷۵ بوده است.براین اساس، در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در در جهان در حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی سرمایه گذاری شده است، به غیر از چین، که این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۹میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۱ به ۵۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است که حاکی از رشد سه برابری آن را در این مدت دارد.

در پنجاه و چهارمین مجمع جهانی اقتصاد، هوش مصنوعی به عنوان تهدیدی اعلام شد که قابلیت تبدیل به فرصت را دارد و در آینده مسائل اخلاقی، آموزش و اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، هوش مصنوعی یکی از چهار موضوع کلیدی در پنجاه و چهارمین مجمع جهانی اقتصاد بود که از 15 تا 19 ژانویه برگزار شد. در این نشست که دیروز در داووس سوئیس به کار خود پایان داد، هوش مصنوعی به عنوان تهدیدی اعلام شد که قابلیت تبدیل به فرصت را دارد و در آینده مسائل اخلاقی، آموزش و اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر هرگز به تاثیر هوش مصنوعی در زندگی فکر نمی‌کردید، احتمالا در سال 2023 حسابی به این موضوع فکر کرده‌اید.

هوش مصنوعی در مشاغل گرفته تا مهارت‌ها، مقررات و حکومت داری رسوخ کرده است. تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل موضوعی است که به تازگی صندوق بین‌المللی پول هم به آن پرداخته است. این صندوق یادداشتی از بحث و گفت‌وگوی کارکنان خود را منتشر کرده و در آن نوشته است: هوش مصنوعی پتانسیل تغییر شکل اقتصاد جهنی به ویژه در حوزه بازار کار را دارد.

چرا اقتصادهای پیشرفته زودتر از بازارهای نوظهور به مزایا و مشکلات هوش مصنوعی واقف شده‌اند؟

اقتصادهای پیشرفته زودتر از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه به مزایا و مشکلات هوش مصنوعی واقف شده‌اند که عمدتا به دلیل وابستگی ساختار اشتغال آنها بر نقش‌های مبتنی بر شناخت است. براساس این گزارش، الگوهای ثابتی در رابطه با قرار گرفتن در معرض هوش مصنوعی وجود دارد.

زنان و افراد تحصیل کرده دانشگاهی به دلیل داشتن آمادگی بیشتر برای بهره بردن از مزایای هوش مصنوعی بیشتر در معرض تبعات آن هستند و کارگران مسن‌تر به طور بالقوه کمتر قادر به انطباق با این فناوری هستند.گزارش صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می‌کند که اگر وابستگی بین کارمند پردرآمد و هوش مصنوعی افزایش پیدا کند، نابرابری درآمد نیروی کار به شدت افزایش خواهد یافت و این در حالی است که برگشت سرمایه نیز به این نابرابری ثروت دامن خواهد زد.

در این چشم‌انداز در حال تحول، اقتصادهای پیشرفته و بازارهای نوظهور توسعه‌یافته‌تر باید بر ارتقای چارچوب‌های نظارتی و حمایت از تخصیص مجدد نیروی کار تمرکز کنند و در عین حال از کسانی که تحت تاثیر نامطلوب قرار می‌گیرند، محافظت کنند. بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه همچنین باید توسعه زیرساخت‌های دیجیتال و مهارت‌های دیجیتال را در اولویت قرار دهند.

جایگزینی مشاغل دنیا با هوش مصنوعی

به گزارش مجمع اقتصاد جهانی، تقریبا 40 درصد از مشاغل در سطح جهان در معرض جایگزینی توسط هوش مصنوعی هستند که در اقتصادهای پیشرفته این آمار به 60 درصد خواهد رسید. در میان کارمندان، آنهایی که تحصیلات دانشگاهی دارند و همچنین زنان بیشتر در معرض خطر هوش مصنوعی هستند، اما آن بعد قضیه زمانی اتفاق می‌افتد که این افراد با بالا بردن بهره‌وری خود از مزایای هوش مصنوعی بهره می‌برند و می‌توانند دستمزد خود را افزایش دهند. کشورهای سرتاسر جهان در حال بررسی مقررات و حکمرانی پیرامون هوش مصنوعی هستند، از جمله اتحادیه اروپا که در دسامبر گذشته پیش‌نویس توافقی را در مورد قوانین هوش مصنوعی تصویب کرد.

اهمیت هوش مصنوعی و نگرانی‌های فزاینده در مورد تاثیر این فناوری 

در راستای اهمیت هوش مصنوعی و نگرانی‌های فزاینده در مورد تاثیر این فناوری در زندگی انسان‌ها، سال میلادی گذشته نشستی تحت عنوان «حکمرانی هوش مصنوعی» نیز برگزار شد. در این نشست مطرح شد که هوش مصنوعی مولد یک نیروی دگرگون کننده است که می‌تواند خلاقیت را بالا ببرد، بهره‌وری را تقویت کند، صنایع را تغییر شکل دهد و تجربه انسانی را ارتقا بخشد. با این حال، در کنار این پتانسیل، خطرات بی‌سابقه‌ای از جمله اختلاف ارزش، سوءاستفاده از فناوری، جابه جایی شغل و اختلالات اقتصادی وجود دارد.

این نشست با حضور بیش از 200 نفر از پیشگامان هوش مصنوعی از جمله متخصصان و سیاستگذاران هوش مصنوعی برگزار شد تا یک پلتفرم محوری برای به اشتراک‌گذاری دانش، چشم‌انداز استراتژیک و تدوین برنامه‌های مشخص برای اطمینان از توسعه مسئولانه و استقرار هوش مصنوعی مولد در مقیاس جهانی ارائه شود.

در پاسخ به نگرانی‌های فزاینده در مورد تاثیر این فناوری، یکی از موضوعاتی که در مجمع اقتصاد جهانی در داووس مطرح شد، بحث تاثیر هوش مصنوعی و مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT بر مشاغل مورد بررسی قرار گرفت. در واقع در نشست داووس به هوش مصنوعی به عنوان یکی از چهار موضوع اصلی دنیای امروز پرداخته شد.

موضوعاتی که در نشست مجمع جهانی داووس در مورد هوش مصنوعی مطرح شده است:

تبدیل تهدید به فرصت سخنرانانی از دولت و کسب‌وکارها در میزگردی با عنوان «هوش مصنوعی مولد: موتور بخار انقلاب صنعتی چهارم» در مورد پیامدهای هوش مصنوعی مولد پس از ظهور سریع آن در سال 2023 و اینکه چگونه می‌توانیم خطرات را مدیریت کنیم، بحث کردند.

از جمله این افراد می‌توان به وزیر هوش مصنوعی امارات متحده عربی، رئیس و مدیر اجرایی شرکت «کوالکوم»، مدیر اجرایی شرکت «اکسنچر» در ایرلند و مدیر اجرایی شرکت IBM آمریکا اشاره کرد.در این میزگرد اتفاق نظر وجود داشت که این فناوری از تلاش‌ها برای تنظیم آن پیشی خواهد گرفت و اگر هوش مصنوعی به عنوان یک تقویت کننده برای انسان در نظر گرفته شود، نوآوری واقعی بروز خواهد یافت.

این افراد به طور کلی نسبت به هوش مصنوعی مولد (به مدل‌های یادگیری عمیقی گفته می‌شود که می‌توانند متن، تصاویر و سایر محتوای با کیفیت را بر اساس داده‌های آموزشی تولید کنند) به عنوان محرک رشد اقتصادی و بهره‌وری خوش‌بین بودند، هرچند که اظهار کردند باید از نظر استراتژیک مورد توجه قرار گیرد و عجولانه در مورد آن تصمیم نگرفت.

عمر سلطان العلما، وزیر دولت در امور هوش مصنوعی امارات متحده عربی و در واقع اولین وزیر هوش مصنوعی در جهان، یکی از افرادی است که در این میزگرد سخنرانی کرد. او به اقتصاد دیجیتال و برنامه‌های کاربردی کار از راه دور تاکید کرد و گفت که رشد سریع مشاهده شده در بازار جهانی هوش مصنوعی مولد نشان دهنده این است که هوش مصنوعی نیروی محرکه و موتور آینده است.

العلما خاطرنشان کرد که پادشاهی امارات متحده عربی بیش از 2 دهه است که به اهمیت پذیرش و توسعه قابلیت‌ها و راه‌حل‌های انقلاب صنعتی چهارم، افزایش سرمایه‌گذاری در بخش فناوری و هوش مصنوعی پی برده است . العلما اظهار داشت که ادغام تلاش‌های جهانی از طریق فراهم کردن بسترهای موثر برای گفت‌وگوهای بین‌المللی مانند مجمع جهانی اقتصاد به افزایش آمادگی دولت‌ها در بخش‌های آینده کمک می‌کند و باعث می‌شود که توسعه راهکارها و ابزارهای پیشرفت به سوی آینده تسریع پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه امارات متحده عربی با داشتن بیش از 200 ملیت از قابلیت‌ها و منابع قابل توجهی برخوردار است، این کشور را بستری ایده‌آل برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی جهانی در زمینه‌های مختلف مانند مراقبت‌های بهداشتی و سایر بخش‌های نیازمند توسعه و بهبود نامید.

العلما با بیان اینکه با تکامل هوش مصنوعی مولد، اهمیت توسعه مهارت‌های دیجیتال افزایش یافته است و در این مسیر باید از چابکی استعدادها برای انطباق با فناوری‌های جدید و همگام شدن با تغییرات جهانی مطمئن شد، گفت که دولت‌ها باید فناوری‌های جدید را از نزدیک بررسی کند و چالش‌ها و فرصت‌های بالقوه آنها را مطالعه کند؛ نه اینکه کاملا آنها را نادیده بگیرد.

ولی سوئیت، مدیرعامل اکسنچر، بدون در نظر گرفتن بخش تجاری، نسبت به « بی‌خیالی خطرناک» هشدار داد و گفت که هوش مصنوعی بر هر بخش از کسب‌وکارها تاثیر مادی دارد و صنعتی وجود ندارد که تحت تاثیر این فناوری قرار نگیرد.

آرویند کریشنا، مدیرعامل IBM گفت که شرکت‌هایی که با تمرکز بر بهره‌وری کلی وارد فضای هوش مصنوعی می‌شوند و از این فناوری استقبال می‌کنند، برای همیشه از مزیت آن برخوردار خواهند شد. او گفت که «شغل دیجیتالی» -کارکردهایی مانند حساب‌های دریافتنی موجودی پولی است که به یک شرکت برای کالاها یا خدماتی که تحویل داده یا استفاده می‌شود، اما هنوز توسط مشتریان پرداخت نشده است و معمولا در ترازنامه به عنوان دارایی جاری درج می‌شود، منابع انسانی، امور مالی، تدارکات و مواردی از این قبیل لزوما توسط هوش مصنوعی جایگزین نمی‌شوند، اما به این معنا نیست که دستخوش تغییر نخواهند شد.

وی  افزود: اگر هوش مصنوعی را قبول ندارید، به خودتان خواهید آمد و خواهید دید که دیگر شغلی ندارید. شما باید این فناوری را با جان و دل بپذیرید و همین الان برای یادگیری و استفاده از آن دست به کار شوید.

چگونه می‌توان سرعت پذیرش هوش مصنوعی را تسریع کرد؟

کریستیانو آمون، مدیرعامل کوالکام، در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان سرعت پذیرش هوش مصنوعی را تسریع کرد، به رویکرد این شرکت در ساخت ابزارهایی اشاره کرد که روی خودشان هوش مصنوعی دارند و آن را مسیری برای تکثیر و دموکراتیک کردن فناوری برای مصرف کنندگان و شرکت‌ها دانست. او گفت که همه چیز به دسترسی به داده‌ها و محاسبات توزیع شده برمی گردد. آمون افزود: پردازش هوش مصنوعی روش بعدی انجام محاسبات خواهد بود. پس وظیفه ماست که بتوانیم قدرت پردازشی باورنکردنی ایجاد کنیم که روی هر دستگاهی، از تلفن‌ها، کامپیوترهای شخصی و اتومبیل‌ها گرفته تا کنتورهای هوشمند، تجهیزات تولیدی و سایر دستگاه‌های صنعتی قابل استفاده باشد.

فکر می‌کنم این همان چیزی است که هوش مصنوعی را به مقیاس بزرگ خواهد رساند. آمون در توضیح قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد، کاربرد آن را در خودروها مثال زد و گفت: اگر چراغ اخطار روی داشبورد خودرویتان روشن شود، می‌توانید از خودرو بپرسید که چه مشکلی دارد و چگونه می‌توان آن را حل کرد. گاهی اوقات خود خودرو پیشنهاد می‌کند که باید به تعمیرگاه یا نمایندگی برود تا تعمیر شود. به نظر من این یک انقلاب است و فکر می‌کنم که یک فرصت عالی برای نوآوری به شمار می‌اید.

 سوالات ما از «هوش مصنوعی چیست؟

همراه با فرهنگ یادگیری، هدف ما جذب نیروی کاری است که توانایی ارتقای مهارت‌های خود را دارد. او افزود: برای سایر سازمان‌هایی که به هوش مصنوعی فکر می‌کنند – و برای دولت‌هایی که این سازمان‌ها را تنظیم می‌کنند – بزرگ‌ترین وجه تمایز بین آنها برای رسیدن به موفقیت، نحوه رهبری‌شان است. و مطمئنا باید این کار را به روشی مسئولانه انجام دهند.

هوش مصنوعی مشاغل جدید بسیاری را ایجاد می‌کند و نمی‌توان افراد فعلی را در مشاغل جدید قرار داد؛ مگر اینکه شرکت و دولت دوباره مهارت‌های لازم را به آنها بیاموزند.
همه این افراد در پاسخ به موضوع اصلی این بخش، در پاسخ به اینکه آیا هوش مصنوعی مولد جاده صاف‌کن صنعت نسل چهارم خواهد بود،  متفق‌القول این موضوع را تائید کردند.

آیا  این فناوری میلیون‌ها شغل را در سراسر جهان از بین می‌برد؟

مدیرعامل سابق مایکروسافت: هوش مصنوعی 5 سال آینده خود را نشان می‌دهد بیل گیتس، مدیرعامل سابق مایکروسافت و رئیس مشترک بنیاد بیل و ملیندا گیتس، یکی افراد معروفی است که در مجمع جهانی اقتصاد در داوس صحبت کرد. او که هنوز یکی از ثروتمندترین افراد جهان به شمار می‌رود و هم اکنون به امور بشردوستانه مشغول است، پیش‌بینی کرد که این فناوری ظرف پنج سال آینده برای همه متحول خواهد شد به گزارش CNN، بیل گیتس همیشه نسبت به هوش مصنوعی خوش بین بوده و هست، ولی در سخنرانی‌اش گفت که ظهور هوش مصنوعی این ترس را برانگیخته است که این فناوری میلیون‌ها شغل را در سراسر جهان از بین می‌برد.

همانطور که صندوق بین‌المللی پول این هفته گزارش داد که حدود 40 درصد مشاغل در سراسر جهان ممکن است تحت تأثیر افزایش هوش مصنوعی قرار بگیرند.

گیتس لزوماً با این مفهوم مخالف نیست، اما او معتقد است که تاریخ نشان می‌دهد که با هر فناوری جدید ترس و سپس فرصت جدید به وجود می‌آید و گفت همانطور که تاکنون جهان دستخوش تغییرات و تحولاتی در صنایعی چون کشاورزی شده و مشاغل جدیدی در پی آنها ایجاد شده‌اند، ظهور و توسعه هوش مصنوعی نیز چنین تبعاتی خواهد داشت.

گیتس پیش‌بینی کرد که هوش مصنوعی زندگی همه را آسان‌تر خواهد کرد؛ به ویژه به پزشکان کمک خواهد کرد تا کارهای اداری خود را انجام دهند، که بخشی از شغلی است که آنها دوست ندارند، ما می‌توانیم آن را بسیار کارآمد کنیم.

یتس گفت: از آنجایی که نیازی به «سخت‌افزار جدید» نیست، دسترسی به هوش مصنوعی از طریق تلفن یا کامپیوتری فراهم خواهد شد که قبلا هم از طریق اتصال اینترنتی به شبکه جهانی وصل می‌شد. او افزود: پیشرفت‌های شرکت OpenAI در ساخت نسخه چهارم چت‌جی‌پی‌تی «دراماتیک» بود، زیرا این برنامه اساسا می‌تواند بخواند و بنویسد.

بنابراین تقریباً مانند داشتن یک کارمند یقه سفید برای معلم بودن، ارائه توصیه‌های بهداشتی، کمک به نوشتن کد یا پشتیبانی از تماس‌های فنی کاربرد دارد. او معتقد است که گنجاندن این فناوری در بخش‌های آموزشی یا پزشکی فوق‌العاده خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مایکروسافت: اجماع جهانی در مورد هوش مصنوعی در حال ظهور است به گزارش CNBC، ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد که او اجماع جهانی را در مورد هوش مصنوعی در حال ظهور می‌داند،

نادلا در سخنرانی‌اش با اشاره به اینکه احساس می‌کند نیاز به هماهنگی جهانی در زمینه هوش مصنوعی و توافق روی مجموعه‌ای از استانداردها و نرده‌های محافظ مناسب برای این فناوری وجود دارد، گفت: من فکر می‌کنم رویکرد نظارتی جهانی برای هوش مصنوعی بسیار مطلوب است، زیرا اکنون در نقطه‌ای هستیم که این چالش‌های جهانی نیازمند هنجارهای جهانی و استانداردهای جهانی هستند.

نادلا افزود: در غیر این صورت، مهار کردن، پیاده‌سازی آن سخت و حرکت دادن آن به اندازه سرسوزن بسیار سخت‌تر خواهد بود. فتنی است که مایکروسافت یکی از بازیگران اصلی رقابت در میان شرکت‌های بزرگ فناوری ایالات متحده به سمت هوش مصنوعی است. غول فناوری مستقر در ردموند در واشنگتن میلیاردها دلار برای OpenAI، شرکتی که پشت چت‌بات محبوب ChatGPT قرار دارد، سرمایه‌گذاری کرده است.

این شرکت برای اولین بار در سال 2019 در OpenAI سرمایه‌گذاری کرد و یک میلیارد دلار به صورت نقدی کمک کرد. پس از آن در سال گذشته، زمانی که 10 میلیارد دلار دیگر را به OpenAI سرازیر کرد و سرمایه‌گذاری کل خود را در این حوزه به 13 میلیارد دلار رساند، به سرفصل اخبار تبدیل شد. ایکروسافت همچنین برخی از فناوری OpenAI را در محصولات آفیس، بینگ و ویندوز خود ادغام کرده است و ابزارهای محاسبات ابری Azure خود را به OpenAI ارائه می‌دهد.

نادلا گفت: قبل از اینکه چیز جدیدی را راه‌اندازی کنیم، نرده‌های محافظ را نصب کنیم. «تیم‌سازی قرمز» یا Red teaming اصطلاحی است که آزمایش آسیب‌پذیری‌های هوش مصنوعی را توصیف می‌کند. و وقتی نوبت به برنامه‌ها می‌رسد، باید ارزیابی مبتنی بر ریسک از نحوه استقرار این فناوری داشته باشیم. تیم قرمز یک تکنیک حمله‌ای است که در امنیت سایبری برای آزمایش نحوه واکنش یک سازمان به یک حمله سایبری واقعی استفاده می‌شود. این کار از طریق یک تیم هک اخلاقی یا تیم امنیتی تهاجمی مشابه انجام می‌شود.

نادلا گفت مطمئن نیست که آیا یک آژانس جهانی هوش مصنوعی برای ایجاد هماهنگی در زمینه تنظیم هوش مصنوعی امکان‌پذیر است یا خیر، اما افزود که که کشورها در مورد اعمال پادمان‌ها برای هوش مصنوعی به همان شیوه صحبت می‌کنند او افزود: اگر بحث امنیت هوش مصنوعی را در حوزه مراقبت‌های بهداشتی می‌بینیم، باید مقررات مراقبت‌های بهداشتی را برای هوش مصنوعی اعمال کنیم.

اگر آن را در خدمات مالی به کار می‌گیریم، باید ریسک‌ها یا ملاحظات مالی را به کار بگیریم. دیرعامل سازنده ChatGPT: هوش مصنوعی جایگزین مراقبت انسانی ما از یکدیگر نخواهد شد به گزارش یورونیوز، سام آلتمن، مدیرعامل شرکت OpenAI در نشست داووس گفت: حتی با وجود توانایی بسیار محدود فعلی و نقص‌های بسیار عمیق آن، مردم در حال یافتن راه‌هایی برای استفاده از این ابزار برای افزایش بهره‌وری یا سایر دستاوردها و درک محدودیت‌ها هستند.

مردم ابزارها و محدودیت‌های ابزارها را بیشتر از آنچه ما به آنها اعتبار می‌دهیم، درک می‌کنند و راه‌هایی پیدا کرده‌اند که ChatGPT را برایشان بسیار مفید کنند و می‌دانند که در بیشتر موارد از آن برای چه چیزی استفاده نکنند. او افزود: از هوش مصنوعی تا حدودی ابهام‌زدایی شده است، زیرا مردم واقعاً اکنون از آن استفاده می‌کنند و این همیشه بهترین راه برای جلو بردن جهان با یک فناوری جدید است. بخشی از اعتماد به فناوری شامل درک نحوه عملکرد آن است، اما آلتمن می‌گوید درک واقعی نحوه عملکرد هوش مصنوعی مولد با آنچه که مردم اکنون فکر می‌کنند کمی متفاوت خواهد بود. و گفت: من نمی‌توانم به مغز شما نگاه کنم تا بفهمم چرا به آنچه در ذهن تان هست، فکر می‌کنید. اما می‌توانم از شما بخواهم که استدلال خود را توضیح دهید و تصمیم بگیرید که آیا این به نظر من منطقی است یا خیر. فکر می‌کنم سیستم‌های هوش مصنوعی ما نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند. آنها می‌توانند مراحل A تا B را به زبان طبیعی برای ما توضیح دهند و ما می‌توانیم تصمیم بگیریم که آیا فکر می‌کنیم این مراحل خوب هستند، حتی اگر ما برای دیدن هر ارتباط به آن نگاه نمی‌کنم.

هنگامی که کامپیوتر شطرنج‌باز «دیپ بلو» متعلق به شرکت IBM در سال 1997 قهرمان جهان گری کاسپاروف را شکست داد، مفسران گفتند که این پایان شطرنج خواهد بود و هیچ کس زحمت تماشا یا بازی دوباره شطرنج را که تبدیل به یک کامپیوتر می‌شود به خود نمی‌دهد. اما آلتمن گفت: شطرنج هرگز به این اندازه محبوب نبوده است و تقریبا هیچ کس بازی دو هوش مصنوعی را تماشا نمی‌کند، ما به آنچه انسان‌ها انجام می‌دهند بسیار علاقه مندیم. او افزود: وقتی کتابی را می‌خوانم که دوستش دارم،

اولین کاری که بعد از اتمام کار انجام می‌دهم این است که همه چیز را در مورد زندگی نویسنده پیدا کنم، می‌خواهم با آن شخصی ارتباط برقرار کنم که باعث شده این موضوع در من طنین‌انداز شود. انسان‌ها می‌دانند که انسان‌های دیگر چه می‌خواهند. انسان‌ها قبل از این هم ابزارهای مناسبی برای مراقبت از هم داشتند و دارند، اما همچنان روی یکدیگر بسیار متمرکزند.

در حالی که انتظار می‌رود هوش مصنوعی به رشد شغلی و از دست دادن شغل منجر شود، آلتمن پیش‌بینی کرد که با دادن فضایی به افراد برای ارائه ایده‌ها و تصمیم‌گیری، نقش‌های خاصی را تغییر خواهد داد. و گفت: وقتی به شغلم فکر می‌کنم، مطمئناً یک محقق عالی هوش مصنوعی نیستم.

نقش من این است که بفهمم قرار است چه کاری انجام دهیم، در مورد آن فکر کنم و سپس با افراد دیگر برای هماهنگی و تحقق آن کار کنم.

فکر می‌کنم کار همه کمی بیشتر شبیه آن خواهد بود. همه ما در سطح کمی بالاتر از انتزاع عمل خواهیم کرد. همه ما به توانایی‌های بسیار بیشتری دسترسی خواهیم داشت. ما همچنان تصمیم آخر را خواهیم گرفت. او افزود: با گذشت زمان بیشتر به سمت درمان می‌رویم، اما درباره آنچه که باید در جهان اتفاق بیفتد، خودمان تصمیم خواهیم گرفت.

لتمن با اشاره به اینکه مسیر تکنولوژیکی که ما سعی کرده‌ایم به این سمت برسیم، مسیری ایمن است، گفت: استقرار مکرر به این معنی است که جامعه می‌تواند به این فناوری عادت کند، و موسسات ما زمان دارند تا این بحث‌ها را انجام دهند تا دریابند که چگونه برای این موضوع سیاستگذاری کنند و چگونه برخی از نرده‌های محافظ را در جای خود قرار دهند.

و بین نسخه سوم و چهارم چت‌جی‌پی‌نی پیشرفت عظیمی را می‌بیند، چون نسخه نهایی می‌تواند خود را با مجموعه‌ای از ارزش‌ها هماهنگ کند. اما سوال سخت‌تر این است: چه کسی می‌تواند تصمیم بگیرد که این مقادیر چیست و پیش‌فرض‌ها چیست، مرزها چیست؟ چگونه در این کشور در مقابل آن کشور کار می‌کند؟ من اجازه دارم با آن چه کار کنم یا نه؟ این سوال بزرگ اجتماعی است. و از بررسی دقیق فناوری هوش مصنوعی استقبال کرد و گفت: فکر می‌کنم خوب است که ما و دیگران در سطح بالایی قرار داریم.

ما می‌توانیم از درس‌های گذشته‌مان استفاده کنیم تا متوجه شویم چگونه فناوری برای ایمن‌ بودن ساخته شده است و چگونه ذینفعان مختلف مذاکرات در مورد معنای ایمن را مدیریت کرده‌اند. و با اشاره به اینکه این مسئولیت صنعت فناوری است که از جامعه برای تصمیم‌گیری‌هایی مانند ارزش‌ها و آستانه‌های ایمنی اطلاعات دریافت کند، به طوری که مزایا بر خطرات آن بیشتر باشد، گفت: با عصبانیت و ناراحتی عمومی جهان نسبت به شرکت‌هایی مانند شرکت خودمان همدلی زیادی دارم. ما عصبی بودن خودمان را داریم، اما معتقدیم که می‌توانیم از طریق آن مدیریت کنیم و تنها راه برای انجام آن استفاده از فناوری در دست مردم است.او افزود: اجازه دهید جامعه و فناوری با هم تکامل یابند و گام به گام با یک حلقه بازخورد بسیار فشرده و اصلاح مسیر، این سیستم‌ها را بسازند که ارزش فوق‌العاده‌ای را در عین رعایت الزامات ایمنی ارائه کنند. لتمن پیش‌بینی کرد که در آینده، مدل‌های زبانی بزرگ قادر خواهند بود مقادیر کمتری از  داده‌های با کیفیت بالاتر را در طول فرآیند آموزشی خود جمع‌آوری کنند و بیشتر در مورد آن فکر کنند و بیشتر بیاموزند. 

اخلاق در عصر هوش مصنوعی

در نشست داووس بخشی از بحث‌ها در زمینه هوش مصنوعی به سمت اخلاق در عصر این فناوری کشیده شد که بسیار چالش‌برانگیز بود و یک سخنران به نام فیلسوف مایکل سندل در این زمینه صحبت کرد که استاد نظریه حکمرانی در دانشکده حقوق‌ هاروارد است.

او سعی کرد که با روش سقراطی به این بحث واقعی بپردازد. به گزارش وب سایت خبری Diginomica، ابتدا سندل ترس رسانه‌ها را در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی و صنعت 4.0 بیان کرد و گفت که چهار نگرانی اصلی وجود دارد:

اول، آیا روبات‌ها برای شغل ما می‌آیند؟

دوم، آیا پیش‌بینی الگوریتمی و تصمیم‌گیری در استخدام، وام‌دهی، در عدالت کیفری، بی‌عدالتی‌های نهفته در شیوه‌های گذشته را متوقف می‌کند؟

سوم، آیا سرمایه‌داری نظارتی اساساً به معنای پایان یافتن حریم خصوصی است؟

و چهارم، آیا اطلاعات نادرست، جعلیات عمیق، و اثر قطبی کننده رسانه‌های اجتماعی، دموکراسی را تضعیف خواهد کرد؟

او افزود: بنابراین مشاغل، عدالت، حریم خصوصی و دموکراسی همه ملاحظات تبعی به شمار می‌آیند. اما چیزی که امروز می‌خواهم بررسی کنم نگرانی عمیق‌تری است. یک سوال اساسی‌تر در مورد اخلاق هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید. و این سوال این است: آیا فناوری معنای انسان بودن را تغییر خواهد داد؟

او برای توضیح دیدگاه خود به تعداد انگشت‌شماری از حوزه‌ها اشاره کرد که هوش مصنوعی در آنها ظهور کرده است و گفت: در فیلم‌های‌هالیوود با استفاده از هوش مصنوعی بازیگران زنده مثل هریسون فورد 40 سال جوان‌تر از سن واقعی ظاهر شدند (هریسون فورد با ظاهری 40 سال جوان‌تر در جدیدترین فیلم ایندیانا جونز ظاهر شد). یا پدیده‌ای به نام «اجرای بازگشت مجازی» داریم که در آن بازیگران مرده – و در نتیجه، بستگان، عزیزان و دوستان مرده ما – می‌توانند توسط آواتارهای هوش مصنوعی زنده شوند.

نویسنده: دکتر شادی دالوند

محقق و مدرس حوزه فناوری اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا