سیاسی

اسکان مردم عزادار در بقاع متبرکه تا فرداشب ممکن است

حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور از امکان اسکان مردم عزادار تا فردا شب خبر داد و گفت: افرادی که از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند، می‌توانند در بقاع همه استان‌های اطراف تهران مستقر شوند. مسئول کاروان‌ها باید از قبل با بقاع متبرکه استان تهران هماهنگ شوند.

به گزارش توانانیوز،  حجت الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه از آمادگی بقاع متبرکه جهت اسکان و خدمت‌رسانی به مشایع کنندگان شهدای خدمت خبر داد.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف ضمن تسلیت بابت شهادت آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه ایشان اظهار داشت: آیت‌الله رئیسی حدود ۲۰ سال است از نزدیک با سازمان اوقاف و امور خیریه در ارتباط بود، به این دلیل که ایشان ریاست هیئت امنای آستان مقدس امامزاده صالح(ع) در منظقه تجریش تهران را بر عهده داشت.

خدمات آیت‌الله رئیسی به آستان مقدس امامزاده صالح(ع)

او با اشاره به ارادت خالصانه رئیس جمهور نسبت به امامزادگان تصریح کرد: ایشان از همان دورانی که در سازمان بازرسی بود و حتی زمانی که تولیت آستان مقدس رضوی را بر عهده داشت، به دلیل ارادت به آستان مقدس امامزاده صالح (ع) داشتند باز هم امور مربوط به هیئت امنا را پیگیری می‌کرد.

نوروزپور با اشاره به اینکه حتی در دوران ریاست جمهوری ایشان چند جلسه هیئت امنای امامزاده صالح(ع) با حضور آیت الله رئیسی برگزار شد، گفت: یک بار گفتند چون وقت من محدود است، جلسات هیئت امنای حرم امامزاده صالح (ع) بعد از نماز صبح برگزار شود تا من در وقت استراحتم برای این کار وقت بگذارم و در جلسات شرکت کنم و در وقت کاری به کار مردم برسم.

او ادامه داد: در جلسه‌ای هم به یاد دارم که حجت‌الاسلام خاموشی، رئیس سازمان اوقاف، گفت اگر کار شما زیاد است و سرتان شلوغ است در زمان ریاست جمهوری مزاحم شما نشویم، اما آقای رئیسی گفت «نه، من علاقه به خدمت به امامزادگان دارم و به امامزاده صالح (ع) علاقه خاص و ویژه دارم، منتهی از وقت استراحم هزینه می‌کنم و بعد از نماز صبح برای پیگیری کارهای امامزاده می‌آیم.»

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف تصریح کرد: آقای رئیسی هم در حرم مطهر امامزاده صالح (ع) وقت می‌گذاشتند و هم وقتی به شهرهای دیگر سفر می‌کردند، مقید به زیارت امامزادگان بودند و سعی می‌کردند دیدارهای مردمی را در بقاع متبرکه برگزار کنند.

ارادت رئیس جمهور شهید نسبت به آل الله (ع)

نوروزپور با بیان اینکه روز عرفه سال گذشته در سفری که به خراسان جنوبی داشتند دیدار مردمی را در حرم امامزادگان باقریه بیرجند تدارک دیدند، خاطرنشان کرد: در استان تهران هم وقتی به مناطق ۱۷ و ۱۸ تهران می‌رفتند، علاقه داشتند دیدار مردمی ایشان در آستان مقدس امامزاده حسن (ع) برگزار شود و از دفتر ریاست جمهوری تماس گرفتند و اعلام کردند ایشان علاقه دارند دیدار مردمی در حرم امامزاده حسن (ع) باشد.

او ادامه داد: عشق و علاقه‌ای که ایشان به امکان دینی و آل الله (ع) داشتند و خود را خادم ایشان می‌دانستند، موجب می‌شد بسیاری جلسات در بقاع متبرکه و مساجد برگزار شود. همچنین دیدار با ائمه جماعات ایشان در مسجد ابوذر برگزار شد.

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف گفت: شبی که به حرم مطهر امامزاده حسن (ع) آمدند به تازگی از سفر آفریقا برگشته بودند و ساعت سه نیمه شب به تهران رسیده بودند، با این وجود ساعت ۷ صبح برای دیدار مردمی در منطقه جنوب تهران آماده شده بودند. آن روز را به طور کامل در سرکشی به نیازهای مردمی گذراندند و غروب هم جلسه دیگری داشتند. درواقع ایشان خستگی ناپذیر بود و دغدغه مردم را داشتند.

خدمات آیت‌الله آل هاشم در امور خیریه و حرم امامزداگان عینعلی و زینعلی (ع)

نوروزپور از امیرعبداللهیان به عنوان سردار جبهه دیپلماسی یاد کرد و گفت: آیت‌الله آل هاشم نیز نماینده ولی فقیه در استان بودند و در پیشبرد اهداف در بقاع متبرکه و موقوفات نقش زیادی داشتند و کمک زیادی به ما کردند تا احیای وقف، آبادی موقوفات و تبیین فرهنگ قرآنی در استان آذربایجان غربی به درستی انجام شود.

او ادامه داد: زمانی که آیت الله آل هاشم به عنوان رئیس عقیدتی سیاسی ارتش در تهران بودند، به عنوان عضو هیئت امنای امازدگان عینعلی و زینعلی (ع) خدمت می‌کرد و به ما برای تبدیل کردن بقعه به قطب فرهنگی کمک زیادی کردند. همچنین وقتی به استان آذربایجان رفتند باز هم به این کمک‌ها ادامه دادند.

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف با اشاره به برنامه‌های متعدد در بقاع متبرکه اظهار داشت: از زمانی که متوجه شدیم برای این بالگرد سانحه‌ای روی داده، در بیش از دو هزار بقعه سراسر کشور مراسم دعا برای سلامتی این افراد برگزار شد. همچنین وقتی خبر شهادت اعلام شد، جلسات ختم، قرائت قرآن و طلب استغفار در بقاع متبرکه برقرار است.

روز گذشته که مراسم اختتامیه جشنواره قرآن را داشتیم این جشنواره رنگ و بوی مراسم ترحیم برای شهدای خدمت را گرفته بود.

نوروزپور تصریح کرد: این برنامه‌ها در بقاع متبرکه تا روز جمعه ادامه دارد، چون طبق اعلام مقام معظم رهبری پنج روز به عنوان عزای عمومی اعلام شده است.

او با بیان اینکه بقاع متبرکه در استان تهران هم اکنون پذیرای زائرین و افراد عزادار و علاقمند به شرکت در مراسم تشییع است، خاطرنشان کرد: افرادی که می‌خواهند از استان‌های هم‌جوار برای شرکت در این مراسم به تهران بیایند می‌توانند در موکب‌هایی که تدارک دیده شده استراحت کنند.

اسکان مردم عزادار در بقاع متبرکه تا فرداشب ممکن است

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف توضیح داد: موکب‌هایی را در امامزادگان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در خدمت سوگواران و عزاداران باشند و در مسیر راهپیمایی و مراسم تشییع از میدان انقلاب تا میدان آزادی به مردم خدمت‌رسانی کنند.

نوروزپور با بیان اینکه هیئت‌های شاخصی که در تهران در بقاع متبرکه مستقر هستند امشب مراسم عزاداری خواهند داشت، تصریح کرد: اتوبوس‌هایی در بقاع متبرکه طراحی شده که زائرین را از بقاع متبرکه برای مراسم وداع با پیکر رئیس جمهور محترم و شهدای خدمت به مصلای تهران منتقل کنند. همچنین فردا برای مراسم تشییع شهدای خدمت بتوانند افراد را به دانشگاه تهران برسانند.

او خاطرنشان کرد: همه امکانات و هیئت امنای بقاع در تهران آماده هستند تا به پاس خدمت‌هایی که آیت‌الله رئیسی در طول سال‌ها نسبت به بقاع متبرکه داشته و به شکرانه تلاش بسیار برای خدمت‌رسانی به مردم ایران داشتند، در خدمت مشایع‌کنندگان پیکر شهدای خدمت باشند.

نوروزپور با اشاره به اینکه آیت‌الله رئیسی خادم الرضا (ع) بود، گفت: ایشان افتخار خادمی خاندان عصمت و طهارت (ع) را داشتند. ما تلاش می‌کنیم برای پاسداشت این عالم دینی، شهید خدمت و رئیس جمهور مردمی تمام تلاش خود را به کار بگیریم.

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند، می‌توانند در بقاع متبرکه در همه استان‌های اطراف تهران مستقر شوند. البته مسئول کاروان‌ها باید از قبل با بقاع متبرکه استان تهران هماهنگ شوند تا امکان اسکان فراهم شود. همچنین امکان اسکان مردم از امروز تا فردا شب در بقاع متبرکه فراهم خواهد بود./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا