بین الملل

چین در کنفرانس صلح اوکراین شرکت نمی‌کند

براساس گزارش‌ها چین در کنفرانس صلح اوکراین که در سوییس برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند.

به گزارش توانانیوز،  خبرگزاری رویترز به نقل از منابع گزارش داد که چین تایید کرده است که در کنفرانس صلح اوکراین در ماه ژوئن در سوییس، شرکت نخواهد کرد.

روسیه که طرف درگیر در جنگ اوکراین است نیز به این کنفرانس دعوت نشده است.

در گزارش رویترز آمده است که پکن دعوت برای شرکت در این کنفرانس را رد کرده زیرا شرایط برای شرکت در آن برآورده نشده است.

در همین رابطه مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه گفت: طرح کنفرانس اوکراین به میزبانی سوییس با خواسته‌های چین و انتظارات جهان متفاوت است، به همین دلیل شرکت پکن در این رویداد دشوار است.

مائو به خبرنگاران گفت: تناقض آشکاری بین دستور کار کنفرانس، خواسته‌های چین و انتظارات عمومی جامعه بین‌المللی وجود دارد و شرکت چین در این نشست را دشوار می‌کند. خواسته‌های چین برای برگزاری کنفرانس صلح منصفانه و بی‌طرفانه و علیه هیچ طرفی در اجماع بر سر راه‌حل سیاسی بحران اوکراین که اخیراً به طور مشترک با برزیل منتشر شد، منعکس شده است و همچنین نشان‌دهنده نگرانی‌های مشترک جامعه بین‌المللی است.

این سخنگو گفت که کنفرانس صلح در اوکراین باید از سوی مسکو و کی‌یف به رسمیت شناخته شود، در غیر این صورت ایفای نقش در بازگرداندن صلح دشوار خواهد بود.

مائو با این حال افزود که چین از تلاش‌های سوییس برای میزبانی نشست برای حل بحران اوکراین قدردانی می‌کند و به کمک خود به مذاکرات صلح و حفظ تعامل با همه طرف‌ها ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا