اجتماعی

خرید و فروش آزادانه “تخمک” تا ۲۰میلیون تومان!

یک دلال اهدای تخمک می‌گوید: به‌ازای هر بار برداشت تخمک، به اهداکننده ۱۷ تا ۲۰ میلیون هزینه پرداخت می‌شود! در عین حال وزارت بهداشت به تسنیم اعلام کرد: فعلاً اهدای تخمک در مراکز جدید ناباروری ممنوع شده است تا چالش‌های حقوقی آن رفع شود.

به گزارش  توانانیوز، گشت‌وگذاری در فضای مجازی از دخالت افراد غیرمتخصص بسیار زیادی در حوزه سلامت حکایت دارد. عده‌ای، مشاوره‌های تغذیه‌ای نادرست ارائه می‌کنند؛ عده‌ای دمنوش لاغری و معجون باروری می‌فروشند و تعدادی دیگر داروی افزایش قد!

برخی افراد غیرمتخصص نیز پا را فراتر گذاشته‌اند و اعمال زیبایی را در آرایشگاه‌ها تبلیغ می‌کنند. در آشفته‌بازار خدمات غیراصولی حوزه سلامت در فضای مجازی، تعدادی از صفحات نیز اقدام به ترغیب بانوان برای اهدای تخمک می‌کنند، در این صفحات اعلام می‌شود که خانم‌ها می‌توانند از طریق اهدای تخمک، درآمدهای مناسبی کسب کنند.

دلال‌ تخمک: هزینه اهدای تخمک 17 تا 20 میلیون تومان است

دلال‌هایی که واسطه اهدای تخمک بین اهداکننده و گیرنده تخمک (فرد نابارور) هستند، شرایط داوطلبان اهدای تخمک را داشتن سن زیر 33 سال، متأهل یا مطلّقه بودن فرد، سالم بودن، نداشتن مشکلات خونی،‌ داشتن ذخیره تخمدانی کافی، آزمایش عدم اعتیاد و رضایت همسر عنوان می‌کنند.

در تماس خبرنگار تسنیم با یکی از گردانندگان این صفحات که خود را مشاور ناباروری و اهدای تخمک معرفی می‌کند، این فرد می‌گوید که “فرآیند اهدای تخمک که به «تخمک‌کشی» مشهور است تحت‌نظر پزشک در مرکز درمانی انجام می‌شود و حدود دو هفته زمان می‌برد و سه بار رفت‌وآمد دارد.”

این دلال اهدای تخمک می‌گوید: “به‌ازای هربار اهدای تخمک، به فرد اهداکننده 17 تا 20 میلیون تومان پول پرداخت می‌شود! البته این موضوع به شرایط و وضعیت جسمانی فرد اهداکننده نیز بستگی دارد؛ برای مثال اگر زنی که داوطلب اهدای تخمک است، زیبا و قدبلند باشد، ممکن است این قیمت‌ها بالاتر بروند زیرا روی ژن‌های جنینی که قرار است از این روش متولد شود، تأثیر خواهد گذاشت!”

گردانندگان این صفحات برای ترغیب زنان به اهدای تخمک به این روش و کسب درآمد از طریق واسطه‌گری، تلاش دارند اهدای تخمک را یک عمل بدون عارضه و عادی جلوه دهند و با نوشتن جمله “با اهدای تخمک‌هایی که هر ماه از طریق عادت ماهانه از دست می‌دهید به خانم‌هایی که بچه‌دار نمی‌شوند کمک کنید!” سعی در ترغیب زنان به انجام این عمل دارند تا از این طریق، پول خوبی به جیب بزنند.

اهدای تخمک با چه‌هدفی انجام می‌شود؟

عوامل بسیار زیادی در بارور شدن زوجین تأثیرگذارند؛ یکی از این عوامل، تخمک‌گذاری است؛ در مواردی که به‌علت نارسایی تخمدان یا مشکلات دیگر نظیر جراحی تخمدان‌ها، یک زن دچار کمبود تخمک است از روش اهدای تخمک برای باروری استفاده می‌شود؛ در این روش، از یک زن دیگر تخمک گرفته می‌شود و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم همسرِ زنِ نابارور تلقیح می‌شود و جنین حاصل‌شده، برای طی کردن دوران حاملگی به رحم زن نابارور، منتقل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا