سیاسیبین الملل

نامه ایروانی به شورای امنیت و واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، در واکنش به صدور قعطنامه شورای حکام آژانس علیه ایران، از نامه به شورای امنیت خبر داد.

به گزارش توانانیوز، نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل، در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت، ادعا‌های مطرح‌شده علیه ایران در قطعنامه شورای حکام آژانس را رد کرد.

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل، با رد ادعا‌های مطرح‌شده علیه ایران در قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تشریح مواضع خود پرداخت.

در نامه امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل به رئیس دوره‌ای شورای امنیت و نیز آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آمده است: «تروئیکای اروپا همچنان جمهوری اسلامی ایران را به عدم پایبندی به تعهدات برجامی متهم می‌کنند در حالی که به عمد منشا اصلی وضعیت کنونی را نادیده می‌گیرند.»

در نامه سفیر ایران در سازمان ملل آمده است که «تصمیم تهران برای اتخاذ اقدامات اصلاحی کاملاً مطابق با حق ذاتی‌اش طبق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از این توافق صورت گرفته است.»

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه خود آورده است: «هدف این تصمیم ایران که یک سال کامل پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده و شکست سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات لغو تحریم‌ها اتخاذ شد، کاملاً واضح بود؛ بازگرداندن تعادل در تعهدات متقابل و منافع تحت برجام.»

در نامه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین آمده است: «این ادعا که تروئیکای اروپایی به طور مداوم به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، نادرست است. برعکس، سه کشور اروپایی مکررا به تعهدات خود طبق بند «۲۰» ضمیمه «V» برجام عمل نکرده‌اند. این عدم انطباق قابل توجه هنوز ادامه دارد.»

ایروانی در این نامه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم به تعهدات خود ذیل موافقتنامه‌های پادمان جامع (CSA) از جمله از طریق حداکثر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی خود در ایران عمل کرده است، تصریح کرد: «تا به امروز، ایران تحت قوی‌ترین راستی‌آزمایی‌ها و فعالیت‌های نظارتی آژانس بوده است.»

در نامه سفیر ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک همچنین آمده است: «پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل معاهده «NPT» پابرجاست. کشور‌های طرف معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نباید از اعمال حقوق مسلم خود بر اساس این معاهده برای توسعه تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز منع شوند.»

ایروانی افزود: «هرگونه ادعای خلاف آن، بی‌اساس و قاطعانه مردود است. این ادعا که برنامه هسته‌ای ایران به نقطه بحرانی و غیرقابل برگشت رسیده است، همراه با ادعا‌هایی مبنی بر اینکه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است، کاملاً نادرست و بی‌اساس است.»

قطعنامه پیشنهادی سه کشور انگلیس و فرانسه و آلمان درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران «۱۶ خرداد ۱۴۰۳»، برابر با «پنجم ژوئن ۲۰۲۴»، با ۲۰ رای موافق، دو رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع در شورای حکام تصویب شد. این قطعنامه، از تهران خواسته است برای حل‌و‌فصل مسائل ادعایی پادمانی «اقدامات ضروری و فوری» صورت دهد.

این قطعنامه همچنین از ایران می‌خواهد بیانیه موسوم به «۴ مارس» درباره حل‌وفصل تمام موضوعات باقی‌مانده بین ایران و آژانس را «بدون تاخیر» اجرا و مجوز بازرسان آژانس را که ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده «۹» موافقتنامه جامع پادمان لغو کرده است، احیا کند.

در این قطعنامه از تهران خواسته شده است که در خصوص «ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در دو مکان اعلام‌نشده در ایران، توضیحات معتبر ارائه کند و آژانس را از مکان‌(های) فعلی مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات آلوده مطلع کند»

با این حال، در این قطعنامه اعلام شده است که در صورت عدم «همکاری لازم، کامل و بدون ابهام ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل‌و‌فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده» ممکن است از مدیرکل آژانس خواسته شود که یک «ارزیابی جامع و به‌روز‌شده در مورد احتمال حضور یا استفاده از مواد هسته‌ای اعلام نشده در ارتباط با مسائل باقی‌مانده گذشته و حال، در مورد برنامه هسته‌ای ایران، بر اساس اطلاعات موجود ارائه کند.»/باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا