عمومی

افزایش تعامل منطقه با طالبان، چشم‌انداز خوبی برای پاکستان ندارد

نشریه نزدیک به ارتش پاکستان نوشت افزایش تعامل منطقه با طالبان، چشم‌انداز خوبی برای پاکستان ندارد و چالشی جدید برای این کشور است.

به گزارش توانانیوز، ، «اکسپرس تریبون» نشریه نزدیک به ارتش پاکستان در مطلبی با عنوان «چالشی جدید برای پاکستان» نوشت: افزایش تعامل منطقه با طالبان، چشم‌انداز خوبی برای پاکستان ندارد و چالشی جدید برای این کشور است.

مقاله با این پرسش آغاز می‌شود که آیا افغانستان بار دیگر به میدان جنگ قدرت‌های بزرگ تبدیل می‌شود؟ در پی بیش از چهاردهه ناآرامی و آشفتگی در این کشور، قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای که در گذشته برای نفوذ در افغانستان رقابت می‌کردند با خروج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از منطقه، حداقل اجماع را در مورد آینده افغانستان تشکیل دادند.

آمریکا، چین، روسیه، پاکستان، ایران و سایر ذینفعان کلیدی توافق کردند حکومت طالبان افغانستان تنها پس از احراز شرایط خاص از جمله تشکیل دولت فراگیر، احترام به حقوق بشر و زنان و عدم اجازه به گروه‌های تروریستی برای استفاده از خاک افغانستان به رسمیت شناخته شوند.

در ادامه این مقاله آمده است که پاکستان یکی از تنها سه کشوری بود که نخستین حکومت طالبان را به رسمیت شناخت، اما این بار با اجماع بین‌المللی در مورد مسئله به رسمیت شناختن پیش رفت.

تفاهم بین بازیگران و ذینفعان، دو سال پیش از فروپاشی اجماع بین‌المللی برقرار بود اما اولین نشانه گسست این اجماع در ماه مارس زمانی بود که چین سفیر تمام وقت منصوب شده طالبان را پذیرفت. اگرچه پکن هرگز به طور رسمی طالبان را به رسمیت نشناخت اما این اقدام به منزله به رسمیت شناختن ضمنی تلقی شد.

اکنون یکی دیگر از قدرت‌ها و سهامداران اصلی در افغانستان به برقراری روابط کامل با طالبان نزدیک شده است. به طوری که روسیه به مسئله به رسمیت شناختن دولت طالبان اشاره می‌کند. چنانچه که به عنوان اولین گام، وزارت دادگستری و امورخارجه روسیه پیشنهاد حذف نام طالبان از فهرست سیاه را مطرح کرده است.

نوشتار در ادامه تصریح می‌کند هدف این اقدام هموار کردن راه برای به رسمیت شناختن احتمالی حکومت طالبان است/تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا