اجتماعیعمومیفرهنگی و فنری
موضوعات داغ

بازی همستر، صعود یا سقوط!

همانطور که اخیرا” در سطح جامعه شاهد هستیم، یکی از بازی هایی که این روزها در فضای مجازی و زیر مجموعه نرم افزار اجتماعی تلگرام در سراسر دنیا و مخصوصا ایران بالغ بر 125 میلیون گیمر و بازی کننده دارد بازی همستر میباشد. تیم پشتیبانی تون‌کوین ادعا می‌کند روزانه حدود ۲۴ میلیون کاربر مختلف سراغ بازی همستر می‌روند!

به گزارش توانانیوز، مسئله حائز اهمیت و قابل توجه این است که شما در اواسط بازی همستر باید یک ولد تهیه کنید و رمز آن حتی قابلیت وصل شدن به تلگرام را دارد، بنابراین احتمال دارد خیلی از افراد بتوانند کلاهبرداری کنند و با باز کردن ولتی که شما اطلاعاتی نسبت به آن ندارید، رمز شما را کپی و برای خودشان ذخیره کنند. سپس در آینده (بر فرض ارزش گذاری سکه های همستر) وقتی شما سکه‌ها را جمع‌آوری کرده و رمز ارز آن را برای خودتان به دست آورید، از موجودی شما استفاده کنند. بنابراین احتمال اینکه افراد کلاهبردار پسوردهای ذخیره شده را در اختیار دیگران قرار بدهند، وجود دارد که در اینصورت باید منتظر ظهور جرم و بزه جدیدی در حوزه سایبری و فناوری باشیم.

درباب خطرات احتمالی این بازی که در قالب یک مینی‌اپ روی پیام‌رسان تلگرام عرضه می‌شود باید گفت: این بازی یک مینی‌اپ است که روی گوشی شما قرار می‌گیرد و طبیعتا” از شما دسترسی‌هایی می‌گیرد و بنابراین، احتمال سرقت اطلاعات شما هست. اطلاعات شما هم در سرور این بازی ذخیره می‌شود که همین موضوع هم می‌تواند تهدیدی برای شما باشد.

از طرفی اخیرا” در سطح جامعه شاهد ثبت شکایاتی از نوع کلاهبرداری در مورد بازی همستر کامبت هستیم که بعضی مجرمان سایبری با مانیتورینگ فضای مجازی پلتفرم و بستر مجرمانه‌ای را طراحی می‌کنند و با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و خودشان را حساب پشتیبانی این بازی اعلام می‌کنند و وعده می‌دهند که می‌توانند سکه‌های کاربران را افزایش دهند؛ با این روش از کاربران پول دریافت می‌کنند.

آنچه ممکن است کاربران ایرانی را به شکل جدی تهدید کند کمبود آگاهی آن‌ها نسبت به فعالیت و حضور در بازار رمزارز، مفاهیم و ابزارهای آن است. این عدم آگاهی برای مثال در خصوص walletهای ارز دیجیتال و امنیت آن‌‎ها وجود دارد و  ممکن است یکی از شیوه‌های کلاهبرداری‌ باشد: ممکن است اکانتی با نام این بازی ساخته شود و از کاربر پول بگیرد، حساب کاربری و wallet کاربر را هک کند و اقدام‌ مجرمانه‌ را به هر نحو اعمال نماید.
همستر را تائید یا رد نمیکنم اما آنچه لازمه ی تداوم بدون ضرر در هر فعالیت است، طبیعتا” مراقبت و منطق و خرد را می طلبد.
آگاه و هوشیار باشید تا مالباخته ی زمان و هزینه و اعتبار نشوید.

نویسنده :سید امید امام جمعه

پژوهشگر و وکیل دادگستری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا