بین الملل

جایگزینی بایدن جدی است؟

بعد از عملکرد ضعیف جو بایدن در نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری بحث‌ها درباره احتمال جایگزینی او با یک سیاستمدار دموکرات دیگر بالا گرفته است.

به گزارش توانانیوز،  بعد از عملکرد ضعیف «جو بایدن» در نخستین مناظره انتخاباتی با «دونالد ترامپ»، شمشیرها علیه نامزد دموکرات‌ها از رو بسته شده و حتی نزدیک‌ترین متحدان او درباره گزینه‌های جانشینی او در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر صحبت می‌کنند.

«لوید داگت»، نماینده دموکرات ایالت تگزاس نخستین قانونگذار دموکرات بود که به عنوان یک عضو مستقر این حزب از جو بایدن خواست «تصمیمی دردناک و دشوار» بگیرد و از سمتش کناره‌گیری کند.

امکان جایگزینی بایدن

حال سوال اینجاست که آیا جو بایدن می‌تواند به عنوان نامزد حزب از سمتش کناره‌گیری کند تا فرد دیگری به عنوان جانشین او معرفی شود؟ پاسخ این است که معرفی جانشین برای او تنها در صورتی امکان‌پذیر است که او خود تصمیم به کناره‌گیری از سمتش بگیرد وگرنه اوضاع برای دموکرات‌ها نابسامان خواهد شد.

در واقع، قوانین حزب دموکرات جایگزین کردن نامزدها بدون رضایت آنها را تقریباً ناممکن کرده است، اما اگر بایدن خودش تصمیم به انصراف از رقابت انتخاباتی بگیرد آن وقت حزب در «مجمع ملی دموکرات‌ها» که 19 تا 22 اوت برگزار می‌شود به صورت رسمی نامزد دیگری را به جای او معرفی خواهد کرد.

برنامه دموکرات‌ها فعلاً این است که با توجه به نتایج انتخابات مرحله مقدماتی جو بایدن و کاملا هریس را به عنوان نامزد حزب و معاون او معرفی کنند.

در آن مجمع، فردی که از حمایت اکثریت «وکلای انتخاباتی» (دلگیت‌ها) برخوردار شود به عنوان نامزد رسمی حزب برای رقابت با «دونالد ترامپ» به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه معرفی خواهد شد.

وکلای انتخاباتی مقام‌های حزبی هستند که به صورت رسمی با رأی در مجمع ملی نامزد حزب را انتخاب می‌کنند. دلگیت‌ها به تناسب نتایج مرحله مقدماتی به هر نامزد اختصاص می‌یابند.

در سال جاری جو بایدن تقریباً 99 درصد از 4000 وکیل انتخاباتی حزب دموکرات را از آن خود کرده است. طبق قوانین حزبی این وکلا «متعهد» هستند با توجه به نتایج مرحله مقدماتی رأی خودشان را به بایدن بدهند.

اما اگر بایدن انصراف دهد فضای رقابت برای همه نامزدهای احتمالی باز می‌شود و مجمع ملی به نشستی تبدیل می‌شود که در آنها نامزدهای بالقوه معرفی می‌شوند و رأی‌گیری تا زمانی که یک فرد بتواند اکثریت آرا را از آن خود کند ادامه خواهد یافت.

بایدن فعلاً هیچ نشانه‌ای از قصدش برای کناره‌گیری بروز نداده است. او در مصاحبه با پایگاه ان‌بی‌سی روز گذشته گفت که قصد دارد در رقابت انتخاباتی بماند و همانند سال 2020 ترامپ را شکست دهد.

پرسش دیگر این است که آیا ممکن است بایدن برای کناره‌گیری تحت فشار قرار گیرد؟ پاسخ این سوال منفی به نظر می‌رسد. در فضای سیاسی معاصر هیچ‌گاه یک حزب برای تصرف اجباری نامزدی تلاش نکرده است. با وجود این، قوانین حزب دموکرات حفره‌هایی دارد که دست‌کم روی کاغذ امکان توسل به آن برای کنار گذاشتن بایدن وجود دارد.

به عنوان مثال در یک بند از این قوانین به وکلای انتخاباتی اجازه داده شده «با حسن نیت کامل تمایلات کسانی را که آنها را انتخاب کرده‌اند منعکس کنند». تحلیلگران مسائل انتخابات می‌گویند این گزاره دست دلگیت‌ها  رابرای در نظر گرفتن گزینه‌های جدید باز می‌گذارد.

علی‌رغم این نظر بسیاری از تحلیلگران این است که بسیار بعید است که وکلای انتخاباتی دموکرات‌ها بخواهند دست به چنین «شورشی» علیه بایدن بزنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا