سیاسیانتخاباتعمومی
موضوعات داغ

انتخاب رئیس‌جمهور معتدل توسط ایرانیان

رأی‌دهندگان ایرانی رئیس‌جمهور معتدلی را برای جایگزینی رئیس‌جمهور سخت‌گیر رئیسی انتخاب کردند.

به گزارش توانانیوز،  دبی، ۶ ژوئیه (رویترز) – رئیس‌جمهور منتخب ایران، که یک فرد نسبتاً معتدل است و در انتخابات ، رقیب سخت‌گیر خود را شکست داد اما احتمالاً در میزان تغییراتی که می‌تواند اعمال کند محدود خواهد بود، روز شنبه از ایرانیان خواست تا در “مسیر دشوار پیش رو” با او همراه شوند.

مسعود پزشکیان، تنها فرد معتدل در میان چهار نامزد اولیه، روز جمعه در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برنده شد و جایگزین رئیس‌جمهور سخت‌گیر ابراهیم رئیسی خواهد شد که در ماه مه در یک سانحه هلیکوپتر جان خود را از دست داد.

پزشکیان، جراح قلب ۶۹ ساله، متعهد شده است که سیاست خارجی عمل‌گرایانه‌ای را دنبال کند، تنش‌ها را بر سر مذاکرات  متوقف‌شده با قدرت‌های بزرگ برای احیای پیمان هسته‌ای ۲۰۱۵ کاهش دهد و بهبود بخشیدن به چشم‌اندازهای آزادی اجتماعی را در دستور کار قرار دهد.

با این حال، بسیاری از ایرانیان نسبت به توانایی او در تحقق وعده‌های انتخاباتی‌اش تردید دارند، زیرا رهبر عالی‌قدر آیت‌الله علی خامنه‌ای، نه رئیس‌جمهور، قدرت نهایی در جمهوری اسلامی است.

پزشکیان در پستی در شبکه اجتماعی X نوشت: “مردم عزیز ایران، انتخابات تمام شده است و این تازه آغاز همکاری ماست. مسیر دشواری پیش رو داریم. این مسیر تنها با همکاری، همدلی و اعتماد شما هموار خواهد شد.”
“من دستم را به سوی شما دراز می‌کنم و به شرافت خود قسم می‌خورم که در این مسیر شما را تنها نخواهم گذاشت. مرا تنها نگذارید.”
پس از تأیید نتایج انتخابات توسط یک نهاد نظارتی سخت‌گیر و تصویب آن توسط اقای خامنه‌ای، پزشکیان در روزهای آینده در مقابل مجلس در تهران سوگند خواهد خورد.

در مقایسه با مشارکت تاریخی کم ،در دور اول انتخابات در ۲۸ ژوئن ،میزان مشارکت در رای گیری جمعه تقریبا ۵۰ درصد بود..
پزشکیان توانست با یک حوزه انتخابیه که هسته اصلی آن عمدتاً طبقه متوسط شهری و جوانان بودند، که از سال‌ها سرکوب امنیتی که هرگونه مخالفت عمومی با اصول اسلامی را خفه کرده بود، ناامید شده بودند، پیروز شود.
یک منبع ایرانی گفت که پزشکیان دارای وضعیت داخلی و رابطه نزدیک با خامنه‌ای است و ممکن است بتواند پل‌هایی بین جناح‌ها بسازد تا منجر به اعتدال شود، اما تغییرات اساسی که بسیاری از ایرانیان آرزو دارند را نمی‌تواند به ارمغان بیاورد.

نویسنده و مترجم : مینو مهدور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا