اقتصادی

رونق بازار ثانویه در بورس از اصول فعالیت بازار سرمایه است

یک کارشناس بورس درباره اظهارات طیب نیا مشاور اقتصادی رئیس جمهور منتخب با اشاره به اینکه رونق بازار ثانویه در بورس در تمام کشورهای پیشرفته مورد توجه است، گفت: این موضوع از اصول فعالیت بازار سرمایه است، اما مهم این است که ما در کشورمان با وجود مشکلات و پیچیدگی های اقتصادی، آن را اجرایی کنیم.

به گزارش توانانیوز،  علی طیب‌ نیا مشاور اقتصادی پزشکیان رئیس جمهور منتخب در جدیدترین اظهارنظر درباره بازار سرمایه گفته است: رونق بازار اولیه و افزایش سهم آن در تامین مالی کشور مشروط به این است که بازار ثانویه رونق داشته باشد.
به گفته او، برنامه دولت چهاردهم این است که تمام موانع رونق بازار ثانویه و بازار اولیه را مرتفع کند.

طیب نیا ادامه داده است: بازار سرمایه یعنی بازار آزاد، یعنی بازاری که اجازه بدهیم عرضه و تقاضا بدون مداخله مستقیم دولت، قیمت انواع دارایی ها را مشخص کند.
در این خصوص حمید میرمعینی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه بازار اولیه در تمام کشورهای توسعه یافته است، اظهار کرد:  از تئوری تا عمل خیلی فاصله وجود دارد، اجرایی کردن تئوری هایی که در کشورهای دیگر وجود دارد به خاطر مشکلات تحریمی، سیاسی و از طرفی وجود مشکلات ساختاری پیچیده اقتصادی در کشورمان، بسیار سخت است.

شرط اجرای تئوری‌های اقتصادی انسجام است

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر با یک نظام منسجم این تئوری ها را اجرا کرده اند و به توسعه یافتگی رسیدند، افزود: تمام اجزای اقتصاد کشورهای توسعه یافته پیشرفت کرده، از فناوری و نیروی انسانی بگیرید تا تعرفه ها و …، و در نهایت به شاخص توسعه یافتگی رسیدند.
این کارشناس اقتصادی یادآور شد: در روند اجرای عملیات اصلاحات اقتصادی نیاز به تجربیات موفق کشورهای پیشرفته داریم، اگر بخواهیم از تئوری های جدید استفاده کنیم، زمان را از دست می دهیم.

رونق بازار ثانویه در بورس از اصول فعالیت بازار سرمایه است

میرمعینی با اشاره به اینکه رونق بازار ثانویه در بورس در تمام کشورهای پیشرفته مورد توجه است، گفت: این موضوع از اصول فعالیت بازار سرمایه است.
به گفته وی، سیستم بورس نماد و عصاره بازار آزاد است، اگر بورس درست کار کند و جذب سرمایه گذاری درست و شفافی میان بدنه فعالین اقتصادی ایجاد کند، مسیر را درست پیش رفته است.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه بورس ما خوب کار نمی کند، تصریح کرد: در اصل دولت ها در تاثیر مقررات و نظارت ها باید فعالیت کند نه اینکه بی برنامگی و کسری بودجه داشته باشند و بخواهند در همه امور مداخله کنند.

بورس نیاز به برنامه بلند مدت دارد

میرمعینی تاکید کرد: اگر قرار باشد بورس به نقطه مطلوب برسد دولت ها باید برنامه بلندمدت و میان مدت برای آن داشته باشند، اما این موضوع زمان بسیاری می برد.
وی بیان کرد: اعتقاد به مالکیت خصوصی باید در دولت ها وجود داشته باشد تا حقوق سرمایه گذار  نادیده گرفته نشود، اگر بخش خصوصی قوی شود  بازار آزاد، سرمایه گذار و … که در زنجیره اقتصاد کشور هستند به بهبود اقتصاد کمک می کنند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دولت ها برای بورس باید نقشه راه داشته باشند، سیاست های کلان باید با اصول بازار آزاد همراه باشد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا