اقتصادیبین الملل

بحران افزایش نرخ‌های حمل‌و‌نقل کانتینری از ماه فوریه در راه است

بحران افزایش نرخ‌های حمل‌و‌نقل اقیانوسی از اوایل فوریه با توجه به بحران موجود در دریای سرخ گریبان صنعت کشتیرانی را خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری توانا،  به نقل از سایت کانتینر نیوز؛ تحلیل بازار حمل‌و‌نقل دریایی که توسط مؤسسه Xeneta انجام شده، طی گزارشی اعلام کرد: براساس ۱۰ میلیون داده دریافتی توسط موسسه Xeneta آخرین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که از هفته اول ماه فوریه قیمت حمل کانتینر به علت وضعیت ناپایدار بازار به شدت افزایش یافته و صنعت کانتینری در معرض تغییرات جدید به سر می‌برد.

از دید «پیتر ساند» تحلیلگر ارشد Xeneta داده‌های جدید منتشر شده بهترین نشانه برای پیش‌بینی بازار از اوایل فوریه است.

بر این اساس نرخ‌ها از خاور دور تا دریای مدیترانه تا دوم فوریه با افزایش ۱۱ درصدی به ۶۵۰۷ دلار به ازای هر کانتینر ۴۰ فوتی خواهد رسید.

بدین ترتیب از زمان تشدید بحران دریای سرخ  نرخ حمل کانتینر در این مسیر ۲۴۳ درصد بالا رفته است.
از سوی دیگر نرخ‌ها از شرق دور تا شمال اروپا تا دوم فوریه با افزایش ۸ درصدی و میانگین حمل کانتینر ۴۰ فوتی به ۵۱۰۶ دلار خواهد رسید که افزایش ۲۳۵ درصدی را از اواسط دسامبر مشاهده خواهیم کرد.

«پیتر ساند» در ادامه می‌افزاید: بیشترین افزایش نرخ‌ها از خاورِ‌دور به سواحل شرقی آمریکا صورت خواهد گرفت و داده‌های تازه حاکی از افزایش ۱۷ درصدی تا دوم فوریه است که متوسط نرخ کوتاه مدت حمل کانتینر ۴۰ فوتی با افزایش ۱۴۶ درصدی به ۶۱۱۹ دلار می‌رسد.

«پیتر ساند» معتقد است: شرکت‌های حمل‌و‌نقل از هم اکنون با توجه به بحرانی که در دریای سرخ وجود دارد سعی دارند زمان از دست رفته به واسطه تردد کشتی‌ها به سمت دماغه امید نیک را جبران کنند، اما به نظر می‌رسد کمتر در این زمینه موفق شوند، زیرا نرخ‌ها همچنان رو به افزایش است.

در پایان این گزارش آمده است: بحران دریای سرخ به تقاضای کشتی‌ها اضافه کرده و بی‌ثباتی و بی‌تعادلی را در بازار حمل‌و‌نقل دریایی دامن زده است.

خطوط کشتیرانی سعی می‌کنند فقط شرایط موجود را حفظ کنند به همین جهت ممکن است برخی خطوط کشتیرانی خدماتی که پیش از بحران ارئه می‌دادند در شرایط جدید نتوانند ارائه دهند، زیرا شاهد هرج و مرج شدید ناشی از اختلال در حمل‌و‌نقل کانتینری هستیم که در صورت ادامه این روند شرایط بدتر از این‌ها خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا