علم و فناوریعمومی

خودنمایی پهپاد ایرانی «غزه»در نمایشگاه نظامی قطر

رسانه آمریکایی نوشته پهپاد ایرانی «غزه» نگاه‌های بسیاری را در نمایشگاه نظامی قطر به خود جلب کرده است.

به گزارش توانانیوز، ایران می‌گوید مدرن ترین  پهپاد این کشور با موتور توربوپراپ خود،می تواند تا ۱۳ بمب را حمل کند و همچنین می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر و در ارتفاع ۳۵۰۰۰ پایی پرواز کند. اما مهم ترین ویژگی این پهپاد، نام آن است که بر بدنه‌ای خاکستری درج شده است: غزه.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز شنبه و با این مقدمه نوشت مدلی از پرچمدار جدید صنایع دفاعی ایران در این ماه و در نمایشگاه بین‌المللی تسلیحات در دوحه به نمایش گذاشته شد.

رسانه آمریکایی می‌نویسد این پهپاد که برای اولین بار در خارج از ایران به نمایش گذاشته می‌شود، در کنار محصولاتی از رقبای خود از آمریکا، چین و ترکیه در قطر دیده شد.

این روزنامه نوشت، ایران پس از انقضای محدودیت‌های سازمان ملل بر صادرات موشکی و پهپادی خود در ماه اکتبر، به صورت فزاینده‌ای محصولات نظامی خود را به بازار بین‌المللی عرضه کرده و باعث نگرانی آمریکا و متحدانش شده است.

وال‌استریت‌ژرونال با تکرار گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی درباره حمایت‌های تسلیحاتی ایران از گروه‌های مقاومت منطقه، نوشته است: «در دوحه اما شکی وجود نداشت که صنعت دفاعی ایران در حال تبدیل به جریان اصلی است».

این رسانه آمریکایی در ادامه نوشت پهپاد جدید ایران با نام غزه که به‌منظور همبستگی با مردم این باریکه پس از جنگ سال ۲۰۲۱ نام‌گذاری شد، «نشانگر یک تهدید فزاینده علیه منافع آمریکا و متحدانش» است.

غزه می‌تواند با ارتباط ماهواره‌ای خود از ایران تا سرزمین‌های اشغالی با ۱۳ بمب هدایت‌شونده پرواز کند و «ایران می‌گوید این پهپاد عملیاتی شده است».

وال‌استریت‌ژرونال نوشته در مقایسه با غزه، پهپاد معمولی ایران یعنی «شاهد-۱۲۹» می‌تواند چهار بسته انفجاری را با خود حمل کند اما به هر حال شاهد، بیانگر پیشرفت سریع ایران در صنعت نظامی است.

«مهدی فرحی» جانشین وزیر دفاع ایران در ماه نوامبر خبر داد که ایران از مارس ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳ حدود یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی فروخته که این سه برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

یک افسر عالی‌رتبه نیروی هوایی قطر که در این نمایشگاه حاضر بوده است، می‌گوید: «فناوری موشک‌های میان‌برد ایران من را بسیار تحت تاثیر قرار داد»./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا